Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američané nemají na rezidence

Česko

Americký rezidenční trh zatím spíš přispívá k obavám z pokračující krize. Ceny nemovitostí klesají a prodávají se jenom ty levnější. Luxus si lidé nemohou dovolit.

WASHINGTON/PRAHA Průzkumy prodejů starších rodinných domů ve Spojených státech amerických přinášely poslední měsíce do temna hospodářské recese alespoň malý paprsek světla. Prodeje totiž stoupaly pět měsíců po sobě, celkem vzrostly za toto období o 15,2 procenta.

Srpen však tento pozitivní vývoj narušil. Podle amerického Národního sdružení realitních kanceláří (NAR) se během tohoto měsíce snížil prodej starších rodinných domů meziměsíčně o 2,7 procenta.

„Pokles v rámci jednoho měsíce zas tak moc neznamená. Pokud bude následovat pokles i v září a říjnu, pak by to mohlo znamenat určitou tržní nestabilitu,“ vysvětlil senior viceprezident DTZ Rockwood a vedoucí oddělení průzkumu trhu Jason Spicer.

Podle analytika finanční skupiny Atlantik FT Patricka Vyroubala lze najít důvod poklesu v americké nezaměstnanosti, která prozatím nadále stoupá. „To má negativní vliv na bohatství spotřebitelů a amerických domácností. Budou obtížně kupovat nové nemovitosti, když jejich příjmy absolutně poklesnou,“ dodal Vyroubal.

Podle hlavního ekonoma NAR Lawrence Yuna mohla zmíněný pokles způsobit nová pravidla při oceňování domů. Dalším důvodem je delší doba uzavírání prodejů v důsledku přísnějších úvěrových podmínek. Prodeje nových rodinných domů, které zveřejnilo Ministerstvo obchodu USA, vzrostly v srpnu meziměsíčně o 0,7 procenta. Jde sice o největší nárůst od loňského září, avšak výsledek přesto zůstává výrazně pod odhady ekonomů. „Je důležité si uvědomit, že se v současnosti dodává na trh značné procento nových domů, které nejsou prodané před dokončením výstavby. Developeři začali stavět s předpokladem, že během výstavby se jim podaří tyto domy prodat, ale nestalo se tak. Kupující tak mohou přijít a rovnou se nastěhovat a nečekat, než se pro ně nový dům dostaví,“ řekl Spicer. Podle něj ceny nových nemovitostí klesly natolik, že jsou nyní dostupné i pro kupující, kteří si dříve mohli dovolit pouze koupi již existujícího staršího domu. „V důsledku toho byla poptávka po starších domech doslova nahrazena poptávkou po nových domech, které se výrazně zlevnily, protože developeři se usilovně snažili je prodat, a snížit tak své ‚zásoby‘,“ dodal Spicer.

Nízké ceny rodinných domů, o kterých se Spicer zmiňoval, jsou faktem. Střední hodnota prodejních cen starších domů se v srpnu meziročně propadla o 12,5 procenta na 177,7 tisíce dolarů. A půjde ještě níž. „Ceny pravděpodobně ještě klesat budou, ale očekáváme, že to bude jenom mírný pokles,“ uvedl Spicer s tím, že hlavní cenový pokles již mají za sebou.

Vyroubal upozorňuje na jistý nesoulad ve struktuře amerických rezidenčních nemovitostí. Lidé podle něj kupují opravdu téměř výhradně jenom ty levnější domy. „Poptávka po luxusních nemovitostech neustále padá. Lidé si je prostě nemůžou dovolit. To vyvolává na trhu s nemovitostmi nezdravý stav,“ dodal Vyroubal.

Jak se bude situace na americkém trhu s nemovitostmi vyvíjet dál a jak bude ovlivňovat trh v Evropě, by měla podle Spicera ukázat nabídka nových domů a míra nezaměstnanosti. „Trh se již zbavil téměř všech nadměrných zásob nových domů a nyní disponuje nabídkou domů, která vystačí na sedm měsíců, což je výrazný posun od ledna, kdy jejich zásoba stačila na dvanáct měsíců,“ řekl Spicer a dodal, že na zdravém trhu nabídka vystačí obecně na pět až šest měsíců.

Pesimističtější odhady mluví o druhém dnu, jež může způsobit efekt stimulačních balíčků, které prý rozštěpily americkou ekonomiku. „V USA bych počkal do druhé poloviny příštího roku, možná až do roku 2011. Tam bychom mohli mluvit už o nějakém dnu, od kterého se lze odrazit,“ uzavírá Vyroubal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!