Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Američané si pochutnají na obří rybě s novou DNA

Česko

PRAHA Losos jako ze superreklamy. Roste dvakrát rychleji, lépe využívá potravu, takže na kilo masa méně sežere a vydává i méně odpadních látek. Jeho chov je levnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Takovými parametry se může pochlubit losos AquAdvantage. Za uvedené vlastnosti vděčí pozměněné genetické výbavě, do které zasáhli vědci. A od Nového roku je ve Spojených státech povoleno prodávat obřího lososa a pochutnávat si na něm.

Jde o prvního geneticky modifikovaného živočicha schváleného jako potravina. Jenomže to, co je v Americe považováno za událost roku, v zemích Evropské unie patrně narazí. Dá se předpokládat, že žádost o povolení dovozu masa z geneticky modifikovaného lososa bude v Bruselu velmi přísně posuzována. Ryby jsou totiž z ekologického hlediska považovány za potenciálně nejrizikovější geneticky modifikovaná zvířata.

Mohou v přírodě vymřít, ale také se prosadit a vytlačovat ryby jiných druhů.

Geneticky naprogramovaná žravost představuje hrozbu i pro živočichy, kteří by sloužili jako potrava. Pro chovGMryb jsou proto stanovena velmi přísná pravidla. Firma AquaBounty vykrmuje jen neplodné samice, pokud by zdolaly bezpečnostní opatření, nedokážou se v přírodě rozmnožovat. Jikry produkuje firma na Aljašce, kde by uniklý plůdek zahubily nízké teploty. Vlastní výkrm probíhá v Panamě, kde je voda v řekách tak teplá, že v ní dospělý losos dlouhodobě nepřežije.

Více čtěte na straně 29

Autor: