Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Americký balíček a černý Petr

Česko

ÚHEL POHLEDU

Záchranný plán pro americké banky v hodnotě sedmi set miliard dolarů neprošel Kongresem. Je to dramatický a nečekaný ekonomický scénář.

Co z toho v praxi vyplývá?

Kongres má ještě šanci složit reparát - kdyby návrh prošel v druhém hlasování, stále ještě je možné, aby se americká ekonomika vyhnula vážné recesi (mírná recese je již nyní zřejmě faktem). Po případném definitivním zamítnutí pak lze očekávat, že se americká ekonomika nevyhne závažné recesi. Jak závažná může být?

Mluvme o trvání nejméně čtyř následujících čtvrtletí, zmrazení růstu na úroveň blízkou nule, růstu nezaměstnanosti na sedm až osm procent, propadu podnikových zisků a dalším pokračování poklesu akciových trhů po dobu zhruba do poloviny trvání recese. Zároveň je již dnes prakticky daným faktem, že recese se rozšíří a postihne jiná teritoria než USA. Evropa a Čína jsou dva hlavní regiony, které budou čelit problémům.

Evropské a čínské akcie proto nepředstavují pro investory dobrou únikovou cestu.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Česká ekonomika bude samozřejmě rovněž postižena, protože patří mezi nejotevřenější ekonomiky na světě z hlediska mezinárodního obchodu a kapitálových toků. Během roku 2009 lze očekávat oslabení hospodářského růstu na úroveň kolem 2,5 procenta HDP s tím, že pokles až k úrovni dvou procent během druhého pololetí 2009 není vyloučen.

Stav českých bank je podle dostupných informací dobrý. Dojde ke zpřísnění podmínek poskytování hypoték. Banky si rovněž budou účtovat vyšší rizikové prémie – tudíž vyšší sazby. Extrémně přísně budou omezeny úvěry v oblasti developerských úvěrů.

Rozhodující může být panika Proč vlastně došlo k takové krajnosti, aby americký Kongres musel zachraňovat banky? Objem původních špatných hypotečních úvěrů není ve skutečnosti tak kriticky velký, aby byl schopen dramaticky „rozhoupat“ globální ekonomiku. Jde jen o řádově 300 miliard dolarů, což jsou zhruba 2 % amerického hrubého domácího produktu a méně než 0,6 % světového HDP. Může takto relativně malá suma způsobit globální bankovní paniku?

Nyní vidíme, že může. Problém spočívá v rozptýlenosti těchto špatných úvěrů. Žádná banka neví, zda její obchodní protistrana nedrží „černého Petra“. Pro jistotu omezí úvěrové obchody. Pokud se však tímto způsobem zachovají všechny banky, nastává útlum mezibankovního trhu a nedostatek likvidity. Ten může mít za následek kritický stav pro některé slabší peněžní ústavy. Pády některých bank, zejména Washington Mutual, nebyly způsobeny ani tak přímou expozicí na riziko špatných hypoték jako spíše nedostatkem hotovosti v důsledku paniky.

Panika a z ní vyplývající omezení mezibankovních obchodů se mohou stát rozhodujícím makroekonomickým faktorem. Mohou způsobit ztráty nesrovnatelně vyšší, než kolik činily původní ztráty ze špatných hypoték.

Záchranný balíček odmítnutý Kongresem měl za cíl soustředit se na odkup původních špatných úvěrů. Plán měl vytáhnout z balíčku karet původního„černého Petra“, aby si hráči na finančních trzích mohli vyměňovat karty bez obav: tyto obchody se totiž provádějí proto, aby se peníze otáčely. Vzrušení je na rozdíl od karetních her velmi nevítané! Čeho se můžeme dočkat my?

Díky krátkozrakosti Kongresu a voličů, kteří v plánu mylně viděli dotaci pro „tlusté kocoury z Wall Street“, se balíček patrně nebude realizovat. To však neznamená, že federální rozpočet cokoli ušetří. V USA platí povinné pojištění vkladů v rozšířené míře. Federální pojišťovna vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) má nyní rezervní fond ve výši 45 miliard dolarů a prakticky neomezenou kreditní linku na Treasury neboli ministerstvo financí.

Jakékoli budoucí bankovní ztráty tedy beztak budou hradit daňoví poplatníci, ať už se jim to líbí, nebo ne. Jde jen o to, že neschválení balíčku může zhoršit průběh americké recese a zvýšit objem možných ztrát.

Česká ekonomika bude postižena oslabením poptávky po exportním zboží a omezením investic. Lze čekat i zhoršení situace veřejných financí, protože všechny české vlády zapomínaly během příznivých období provádět úsporná opatření. Dnes je naopak možné, že se ministerstvo financí pokusí o extrakci ještě většího objemu daní z poplatníků, včetně například zavádění nových daní z výnosů z prodeje bytů atd. Podobné návrhy byly ostatně nedávno předloženy pečlivě utajené veřejné diskusi, aniž by zatím vzbudily jakoukoli pozornost.

Akcie jsou nyní levné a možná že během několika měsíců budou ještě levnější. Burzy jsou nevyzpytatelné a je možné, že k zásadnímu oživení dojde během nejhlubší deprese: podobně, jako tomu bylo na jaře 2003.

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| PAVEL KOHOUT, ekonom

O autorovi| Pavel Kohout, ředitel pro strategii, Partners

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!