Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko vítá dragouny. ‚Místo mše a zákusku půjdeme na obrněnce‘

Česko

  7:07
PRAHA/OSTRAVA - V neděli vjeli na území Česka američtí vojáci. Podle plánu má konvoj směřovat přes Prahu do bavorského Vilsecku.

Americký konvij foto: ČTK

Šestašedesátiletý Karel J. udržuje tuhle tradici se svým čtrnáctiletým vnukem už několik let. Každou neděli jej v devět ráno vyzvedne a ztichlým centrem Ostravy spolu míří na mši do historického kostela svatého Václava. „Po bohoslužbě jdeme na zákusek, to je prostě naše neděle,“ směje se důchodce. V neděli ovšem tenhle neměnný rituál neproběhne. Kvůli Američanům. „Už přes týden do mě vnuk hučí, že by chtěl vidět ta obrněná vozidla. Takže jsme si na to vyhradili celé dopoledne a půjdeme je sledovat ze svinovských mostů,“ popisuje Karel.

A nebudou jediní. Pozdravit americké vojáky mířící z Pobaltí přes Česko do domovské základny v bavorském Vilsecku chce i řada dalších. Někteří budou přímo na hraničních přechodech v Harrachově, Náchodě a Bohumíně, další plánují rozvěsit americké vlajky na svodidla přejezdů nad trasou konvoje.

grafika konvoj

Spekulovalo se o tom, jestli potíže dálnice D47 v Ostravě – zvlněná vozovka a propadající se pilíře některých nájezdových mostů – nevyženou „Dragoon Ride“ do objížděk, ovšem silnice prý zatěžkávací zkoušku zvládne. „Zvlněná část dálnice nemá vliv, obrněná vozidla pojedou pomalu,“ reaguje Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic. Konvoje čítající celkově 120 kusů techniky včetně tahačů a terénních vozů HMMWV se budou Českem pohybovat padesátikilometrovou rychlostí.

Kdyby k nějaké komplikaci přece jen došlo, podél rychlostních komunikací čekají náklaďáky s mobilními značkami a informačními tabulemi. „K dispozici jsou i střediska údržby dálnic, kde je dílenské zázemí a možnost odstavení poškozené techniky,“ pokračuje Rýdl.

Poláci zdržují

Americké konvoje Slezskem, Moravou a Čechami provede vojenská policie, možnost spanilé jízdy si nenechají ujít kluby fanoušků značky Harley Davidson. Například padesátka „čoprů“ ostravského spolku dragouny z 2. mechanizovaného pluku doprovodí mezi Bohumínem a Hranicemi na Moravě.

K TÉMATU: Konvoj je ještě za hranicemi, v Praze se do sebe pustili odpůrci a zastánci

„Jen prosím, ať se nikdo nesnaží zařadit do vojenské kolony, kvůli bezpečnosti všech se může jet jen před či za kolonou,“ upozorňuje Václav Marhoul, jeden z iniciátorů doprovodných akcí Dragoon Ride v Česku.

Ještě v pátek večer se nevědělo, v kolik hodin první americké obrněnce Stryker v neděli překročí české hranice. Některé skupiny se dostaly do časového skluzu. Podle Františka Malenínského, zástupce náčelníka generálního štábu, jej způsobili Poláci. Mají prý o techniku velký zájem, fotí si ji, diskutují s vojáky a zdržují přesuny do dalších měst.

Atraktivitu konvoje u našich severovýchodních sousedů znásobuje i vzdušný doprovod. K vidění jsou tam útočné vrtulníky AH-64 Apache, bitevní letouny A-10 i transportní stroje C-130 Hercules.

Řada obrněných transportéru Stryker v Pardubicích.
Během pondělka se tři kolony amerických vojáků spojí v Praze.

„Jde o velice důležitý symbol spojenectví a našeho členství v Severoatlantické alianci,“ komentuje průjezd americké techniky Martin Stropnický (ANO), ministr obrany. Jeho úředníci v pátek dopočítali, kolik přenocování a občerstvení 520 vojáků ze 118 vozidel bude stát. Jedná se prý o necelých 176 tisíc korun, které americká strana Praze uhradí.

Ve všech místech, kde se spojenecké jednotky zdrží, je bude moct navštívit veřejnost. Tedy nejen v úterý 31. března v pražských kasárnách 17. listopadu v Ruzyni, ale už v neděli v liberecké, pardubické i vyškovské posádce. „V Praze bude ukázka techniky doplněna i o několik kusů historických vozidel americké armády,“ přibližuje Jan Šulc z generálního štábu.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!