2. dubna 2012 8:45, aktualizováno  10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Anonymous ukradli data ODS. Zveřejnili i čísla na Nečase

Vlajka anonymous | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka anonymous | foto: wikipedia.org

PRAHA Na internetu se opět objevil seznam členů ODS, tentokrát obsahuje i rodná čísla a čísla mobilních telefonů. K úniku dat se hlásí sdružení pod názvy Anonymous a #TrollSec. K tomuto kroku je prý vede nezájem politiků o názor občanů České republiky.

Občanští demokraté oznámili, že se proti útoku budou bránit právní cestou. Stránky ODS se staly terčem hackerského útoku už dříve, poté byl zveřejněn seznam členů a jejich adresy.

PŘEČTĚTE SI:

Hackeři data členů ODS zveřejnili už v únoru

Hackeři označující se jako Anonymous získali osobní data tisíců členů ODS již v únoru. Seznam rozeslali redakcím médií a připojili k němu výzvu českým politikům, aby odmítli mezinárodní smlouvu proti padělání ACTA.

Seznam politiků ODS tehdy obsahoval téměř 30 000 jmen, byly v něm uvedeny funkce ve straně, adresy bydliště či e-mailové kontakty.

Tohle je stránka, kterou Anonymous umístili na web. Konkrétní údaje redakce Lidovky.cz vymazala.

Tohle je stránka, kterou Anonymous umístili na web. Konkrétní údaje redakce Lidovky.cz vymazala.

Nynější přehled, který neznámí útočníci umístili na internetu volně ke stažení, obsahuje vedle rodného čísla také datum narození, e-mailové adresy, údaje o členství, ale i přihlašovací jména a hesla, informoval server pooh.cz, který dění na internetu sleduje a na prohlášení údajně hackerských organizací upozornil.

Nedůkladné zabezpečení?

„Získání a zveřejnění rodných čísel symbolizuje závažný problém. Je to známka toho, že se hackeři tentokrát mohli dostat opravdu hluboko do systému. Je však otázkou, jak bylo zabezpečení ODS důkladné,“ míní o případu Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti Sodatsw, která se zabývá šifrováním a zabezpečením dat..

"Zveřejnění osobních údajů členů ODS považujeme za naprosto nepřijatelný akt, kterým hnutí Anonymous jasně ukázalo, na které straně zákona stojí.

Proti ilegálnímu útoku na ODS podnikneme veškeré právní kroky," reagoval na událost mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

"Nezapomněli jsme"

"Jistě si na nás vzpomínáte, o tom netřeba pochybovat. My jsme také nezapomněli, a proto na vyjádření protestu proti vaší ignoraci názorů a zájmů všech občanů této republiky (a také proto, že nás stavíte mimo zákon a vyhrožujete nám soudní mocí, se kterou jste až podezřele provázáni, a které jste sebrali její nezávislost, danou už samotnou ústavou) zveřejníme další databázi s vašimi soukromými údaji," uvedli na stránce http://ods.6te.net/ neznámí útočníci podepsaní Anonymous a #TrollSec.

Předchozím případem odcizení a zveřejnění dat členů ODS se zabývá policie. Na konci února se v deníku Právo objevila informace, že za předchozím únikem dat nemuseli být hackeři, ale někdo ze samotné strany.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!