Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Antimonopolní úřad zastavil Drábkovu sociální kartu

Česko

  15:43aktualizováno  16:51
PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím zakázal ministerstvu práce a sociálních věcí uzavřít smlouvu na takzvané sociální karty. Na podnět ČSSD antimonopolní úřad tuto veřejnou zakázku prověřuje.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na schůzi sněmovny foto: ČTK

Zahájení řízení potvrdil i předseda úřadu Petr Rafaj. Mluvčí resortu práce Viktorie Plívová řekla, že ministerstvo to vítá a je přesvědčeno o tom, že se prokáže jeho správný postup.

Se zavedením sociálních karet počítá reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která ale ještě není schválená. Karty by měly od ledna sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky. Do nich by podle rozpočtu ministerstva na příští rok mohlo putovat asi 86 miliard. Na nákladech na provozování systému a vyplácení by resort ročně mohl ušetřit asi miliardu.

Tři zájemci

Ministerstvo tendr vyhlásilo koncem června. Přihlásili se tři uchazeči - Česká spořitelna, Komerční banka a společně ČSOB s Poštovní spořitelnou.

Jak resort příští rok rozdělí peníze?

Ministerstvo práce ve svém rozpočtu na příští rok počítá s tím, že by do dávek mělo putovat asi 45,44 miliardy korun, do podpor v nezaměstnanosti 12,48 miliardy a do příspěvků na péči pro postižené a seniory 19,99 miliardy - celkem tedy kolem 86 miliard. Kdyby se na karty vydávaly i důchody, mohlo by to být dalších 373 miliard. Nemocenská, mateřská a ošetřovné pak představují 22,65 miliard.

Sociální demokraté projekt od počátku kritizují. Vadí jim třeba to, že ministerstvo zakázku vyhlásilo v době, kdy příslušný reformní zákon nebyl schválený. Drábkův úřad podle opoziční strany nepostupoval při vyhlášení obchodní soutěže podle zákona o veřejných zakázkách.

Drábek ve čtvrtek v Senátu uvedl, že v postupu svého úřadu žádnou nezákonnost nevidí. "Soutěž je od 30. června na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Všem dostupná, transparentní, se všemi pravidly, se všemi dotazy uchazečů a odpověďmi na ně. Naprosto průhledná," prohlásil ministr.

Podle Rafaje se antimonopolní úřad začal případem zabývat ještě před tím, než se na něj obrátila ČSSD. "Sešlo se nám hned několik podnětů uchazečů. Zahájili jsme správní řízení a vydali předběžné opatření," řekl Rafaj, který je v čele ÚOHS dva roky a předtím byl poslancem za ČSSD.

Ministerstvo prověrku vítá

Antimonopolní úřad ministerstvu zakázal koncem září uzavřít smlouvu na zajištění karet do doby, než rozhodne. Ministerstvo práce podle své mluvčí krok antimonopolního úřadu ale vítá.

"Prověří se tak, že se jedná o obchodní soutěž. Náklady na státní rozpočet jsou nulové, takže nelze postupovat podle zákona o veřejných zakázkách," uvedla Plívová.

K TÉMATU:

Antimonopolní úřad si podle vyrozumění, které zaslal ČSSD, vyžádal od ministerstva dokumenty k tendru. "Z obdržené dokumentace získal úřad pochybnosti o tom, zda zadavatel postupoval při zadávání veřejné zakázky podle zákona, a proto zahájil správní řízení," uvedl ÚOHS.

"Provize" pro vítěze

Podle podmínek soutěže stát vítězi, který získá smlouvu na 12 let, za provozování karet platit nebude. Výherce ale získá poplatky za "nadstandardní služby". Mezi ně patří třeba další vybírání z bankomatů, zdarma by mělo být u každé dávky jen jedno.

Sociálním demokratům vadí, že banka tak bude mít z karet "provizi", tedy peníze z poplatků od lidí. "Stát tak zprostředkuje takové bance zisk, který by bez oprávnění provozovat tuto kartu nenabyla. Veškerý majetkový prospěch si tedy připíše banka, zatímco stát žádný mít nebude," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Autoři: ,