Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábek odměnil úředníky. K platu inkasovali i milion navíc

Česko

  22:50
Rozjíždět na ministerstvu sociálních věcí reformu se vyplatí. Vyplývá to alespoň z žebříčku odměn, které za loňský rok inkasovali nejbližší spolupracovníci šéfa úřadu Jaromíra Drábka (TOP 09).

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Jeho čtyři náměstci - David Kafka, Vladimír Šiška, Karel Machotka a Petr Šimerka - si v minulém roce rozdělili na prémiích milion, 800 tisíc, 600 tisíc a půl milionu korun.

"V podstatě se počítalo už dopředu s tím, že ke konci roku bude nabíhat sociální reforma a že když bude práce na ní provedena kvalitně, tak budou taky zaměstnancům vyplaceny vyšší odměny," přiznala ČT mluvčí úřadu Viktorie Plívová. Ministrovu štědrost pak zdůvodňuje náročností přípravy sociální reformy a její odstartování. I proto jen za druhý půl rok inkasovali náměstci částky 270, 350, 500 a 625 tisíc korun.

Drábkův úřad se tak ukazuje jako jeden z nejštědřejších. Proč se ministr rozhodl odměnit jednoho ze svých náměstků za 6 měsíců práce kromě platu i více než 600 tisíci korunami, však ministr odmítá vysvětlit. "Nebudu komentovat jednotlivé odměny, jednotlivé částky, to je na mém individuálním posouzení, jak který náměstek a vrchní ředitel plní svoje úkoly, já si za těmi konkrétními částkami stojím," uvedl ministr v rozhovoru pro ČT. Připomněl jenom, že kroky jeho náměstků ušetřily resortu stamiliony ročně.

ČTĚTE TAKÉ

Kromě nejvyšších úředníků brala statisícové odměny i dvacítka ředitelů jednotlivých odborů. Pěti z nich přiznal ministr za uplynulý rok sto až dvě stě tisíc korun, deset ředitelů pak bralo o sto tisíc víc. Další čtyři bonusy se pohybovaly v rozmezí tří až čtyř set tisíc. Největší přilepšení k platu pak dělalo 434 tisíc korun.

"Témata, která ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovávalo v roce 2011, byla tak náročná a zpracovaná s takovým výsledkem, že ty cílové odměny tomu jsou přiměřené," má jasno ministr Drábek.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat