Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antizelený uragán dál řádí

Česko

Ministr životního prostředí Drobil pokračuje v čistkách * Jeho „ekologické“ kroky trápí už i Brusel * Půjde „na kobereček“

PRAHA Jediný měsíc ve funkci stačilministru životního prostředí Pavlu Drobilovi (ODS) na to, aby jeho politika vystrašila kromě ekologů a odborníků také Brusel.

Radikální obrat ve směřování resortu tak nyní Drobil bude muset vysvětlovat. „Na kobereček“ si ho zve bývalý ministr úřednické vlády Ladislav Miko, nyní muž, který dohlíží na ochranu životního prostředí v Evropské komisi.

„Nevím, co přesně znamenají některá vyhlášení pana ministra, takže jsem ho požádal o schůzku,“ potvrdil LN Miko. Rád by prý s Drobilem probral, jaké postoje má ke stěžejním otázkám životního prostředí Evropská komise. „Z dosavadních výroků pana ministra se mi zdá, že jsou oblasti, které bude dobré probrat dříve, než vyhlásí určitý směr,“ vysvětluje Miko.

Korekce podle Bruselu Drobil se schůzkou souhlasí. Nečeká ale, že by mu chtěl Miko něco vytýkat. „Takový typ komunikace nepředpokládám. Očekávám jen, že si dohodneme způsob komunikace mezi ministerstvem a zástupcem českého státu u Evropské komise,“ reagoval ministr.

Miko jako „pan Evropa přes ochranu přírody“ však může korigovat směřování úřadu pod vedením Drobila možná více, než si ministr zatím myslí. „Není to tak, že by měnil jeho personální rozhodnutí. Ale je jistě legitimní, aby mluvil do zaměření národní politiky tak, aby byla v souladu s evropským postupem. Životní prostředí má v současnosti výrazně evropský rozměr,“ popisuje někdejší ministr a expert na životní prostředí BedřichMoldan (TOP 09, dříve ODS). Ministerstvo naruby Čeští ekologové kritizují, že Drobil stáčí kormidlo úřadu zcela jiným směrem, než kterým se ubíral dosud. Hned druhý den v úřadu vyhodil dosavadní náměstky. Odejít museli i další lidé, kteří byli spojeni se Stranou zelených. Naposledy včera šéfka inspekce Eva Tylová.

Pokračování na straně 2

CO ZATÍM DROBIL NADROBIL

Ještě nestihl dosadit lidi na pozice náměstků, které hned první den vyhodil. Už ale nařídil, jak mají chodit úředníci oblečení. Váhá nad záměrem předchůdců zálohovat PET lahve, změnit chce fungování národních parků.

Antizelený uragán dál řádí

Dokončení ze strany 1

„Tylová doplatila na to, že byla spojena s minulým vedením. Rozhodně to není tak, že by byla nekompetentní,“ zhodnotil Drobilovo rozhodnutí jeho předchůdce za Stranu zelených Jan Dusík.

Drobil chce prý úřad „odideologizovat“. Jeho postup chválí i prezident Václav Klaus, který je známý nesympatiemi k zelené politice a upřednostňování ochrany přírody před ekonomickými zájmy.

Vlastní náklonnost spíše k průmyslu než ochraně přírody prokázal Drobil i prohlášením, že „dýchá za český průmysl“.

Tehdy se domníval, že ho premiér Nečas udělá ministrem průmyslu. Kvůli tahanicím o rozdělení křesel v koalici ale nakonec skončil jako šéf životního prostředí.

Ještě před několika měsíci byl Drobil také předsedou dozorčí rady Lesů ČR. Ekologové proto mají obavy, že bude protežovat zájmy státního podniku, který se věnuje hlavně průmyslové těžbě dřeva.

Lesy ČR navíc před časem vypracovaly návrh, který jde zcela proti zájmům Drobilova resortu. Chtějí omezit bezzásahové zóny národních parků a zvětšit v nich tak území, kde je možné těžit.

Drobil ovšem už před měsícem popřel, že by něco takového dovolil. Včera se proti tomu postavil i ministr zemědělství Ivan Fuksa. Sloučení ministerstev je zatím stále ve hře Změna kurzu ve vedení ministerstva straší ekologické odborníky i z dalšího důvodu: obávají se, že v budoucnu může dojít na avizované sloučení úřadu třeba s resortem zemědělství.

Takovou možnost připouštěly už před volbami dvě ze tří stran vládní koalice - ODS a Věci veřejné. A politici si s ní pohrávají dodnes. „Stále ten názor zastávám. Je to ale reálné až během příštích dvou volebních období,“ uznává poslanec Jiří Papež, který za občanské demokraty vyjednával priority Nečasova kabinetu právě v oblasti životního prostředí.

Premiér Petr Nečas je však zdrženlivější. „Spojování resortů není aktuální, ministr Drobil takový úkol nemá,“ tvrdí. Vláda se podle něj přesto nevzdává myšlenek na okleštění „zeleného“ ministerstva. „Jedná se spíše o diskusi o dílčích kompetencích typu vodního hospodářství,“ odepsal Nečas LN v SMS zprávě.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...