Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové křísí zaniklé Brno

Česko

Unikátní model Brna v roce 1645 dostává nástupce.

Přesněji prvního z nástupců.

Začíná vznikat jedinečná série rekonstrukcí tváře historického jádra metropole. BRNO Bronzový model Brna z roku 1645 obdivují denně na Moravském náměstí desítky lidí. Netuší, že vidí jen malou část práce brněnských archeologů a počítačových odborníků: ti totiž sestavili virtuální model Brna z té doby. A právě podle něj vznikl bronzový reliéf.

Nyní pracují na dalším: má přiblížit Brno v roce 1742, kdy město již obklopovalo mohutné barokní opevnění. „Vzniká zatím jenom v počítači, ale nic nebrání tomu, aby dostal opět i podobu z bronzu,“ připomíná Vilém Walter z archeologické společnosti Archaia Brno. Je to úžasný nápad, tvrdí o možné sérii modelů architekt Architekti a urbanisté by další podobný model v ulicích viděli rádi. „To je úžasný nápad. Výroba modelů není zas až tak drahá a pomohly by podpořit identitu města,“ soudí architekt Petr Hrůša, který je autorem koncepce nové podoby Moravského náměstí. Proti by nebyl ani primátor Roman Onderka: „Teoreticky si to představit dovedu, muselo by se ale promyslet, kde modely umístit a podle jakého systému.“

Archeologové jsou na začátku cesty k vytvoření druhého virtuálního modelu. Odhadují, že to potrvá asi rok. Mohou využít dvouletých zkušeností při tvorbě podoby z doby obléhání Brna Švédy v roce 1645. „Musíme vyjít z dochovaných map a zpodobnění Brna, například historických vedut. A současně brát v úvahu i archeologické nálezy, protože sebelepší plány nemusejí být dokonalé,“ podotýká archeolog Václav Kolařík.

Zatímco půdorysy domů jsou většinou k dispozici, složitější je určení jejich výšky a tvaru. To už žádá precizní hledání v dokumentech, popisech, ale také odhad typově podobných staveb. „Jednodušší to bude, až třeba budeme dělat model z přelomu 19. a 20. století,“ míní Kolařík. „To využijeme historické fotografie a vlastně je promítneme na stěny domů,“ dodal. Naopak při případné cestě „proti proudu času“ už půjde více o vědeckými poznatky podložený odhad podoby města.

Počítačový model vznikl pro unikátní Internetovou encyklopedii Brna – největší databanku informací o moravské metropoli. Ulicemi, jak vypadaly před 366 lety, se mohou procházet návštěvníci serveru www.brno1645.cz. „Je potřeba si stáhnout aplikaci Google Earth, podle popisu by to měli zvládnout i ti, kteří nemají příliš zkušeností s počítačem. Stále věříme, že se podaří vymyslet i ještě jednodušší verzi,“ dodává Jitka Šibíčková z tvůrčího týmu encyklopedie.

Virtuální model Brna je jen jedním z vylepšení, kterými encyklopedie prochází díky podpoře z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Na rozdíl od knih či fyzických modelů lze informace o stavbách a místech doplňovat a upřesňovat na základě nových zjištění.

Kouzlo modelu Brna v bronzu * Bronzový model Brna v roce 1645 se loni na podzim dostal na opravené Moravské náměstí. * Vychází z virtuálního modelu vzniklého pro Internetovou encyklopedii Brna. * Je pod dozorem kamery, aby ho neničili vandalové. Přesto bylo potřeba některé stavby znovu připevňovat a objevily se myšlenky ho překrýt poklopem. * Cena převodu digitálního modelu do bronzu jde do stovek tisíc korun, teď se hledá mecenáš pro další – Brno v roce 1742.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....