130 let

Archeologové křísí zaniklé Brno

Česko

Unikátní model Brna v roce 1645 dostává nástupce.

Přesněji prvního z nástupců.

Začíná vznikat jedinečná série rekonstrukcí tváře historického jádra metropole. BRNO Bronzový model Brna z roku 1645 obdivují denně na Moravském náměstí desítky lidí. Netuší, že vidí jen malou část práce brněnských archeologů a počítačových odborníků: ti totiž sestavili virtuální model Brna z té doby. A právě podle něj vznikl bronzový reliéf.

Nyní pracují na dalším: má přiblížit Brno v roce 1742, kdy město již obklopovalo mohutné barokní opevnění. „Vzniká zatím jenom v počítači, ale nic nebrání tomu, aby dostal opět i podobu z bronzu,“ připomíná Vilém Walter z archeologické společnosti Archaia Brno. Je to úžasný nápad, tvrdí o možné sérii modelů architekt Architekti a urbanisté by další podobný model v ulicích viděli rádi. „To je úžasný nápad. Výroba modelů není zas až tak drahá a pomohly by podpořit identitu města,“ soudí architekt Petr Hrůša, který je autorem koncepce nové podoby Moravského náměstí. Proti by nebyl ani primátor Roman Onderka: „Teoreticky si to představit dovedu, muselo by se ale promyslet, kde modely umístit a podle jakého systému.“

Archeologové jsou na začátku cesty k vytvoření druhého virtuálního modelu. Odhadují, že to potrvá asi rok. Mohou využít dvouletých zkušeností při tvorbě podoby z doby obléhání Brna Švédy v roce 1645. „Musíme vyjít z dochovaných map a zpodobnění Brna, například historických vedut. A současně brát v úvahu i archeologické nálezy, protože sebelepší plány nemusejí být dokonalé,“ podotýká archeolog Václav Kolařík.

Zatímco půdorysy domů jsou většinou k dispozici, složitější je určení jejich výšky a tvaru. To už žádá precizní hledání v dokumentech, popisech, ale také odhad typově podobných staveb. „Jednodušší to bude, až třeba budeme dělat model z přelomu 19. a 20. století,“ míní Kolařík. „To využijeme historické fotografie a vlastně je promítneme na stěny domů,“ dodal. Naopak při případné cestě „proti proudu času“ už půjde více o vědeckými poznatky podložený odhad podoby města.

Počítačový model vznikl pro unikátní Internetovou encyklopedii Brna – největší databanku informací o moravské metropoli. Ulicemi, jak vypadaly před 366 lety, se mohou procházet návštěvníci serveru www.brno1645.cz. „Je potřeba si stáhnout aplikaci Google Earth, podle popisu by to měli zvládnout i ti, kteří nemají příliš zkušeností s počítačem. Stále věříme, že se podaří vymyslet i ještě jednodušší verzi,“ dodává Jitka Šibíčková z tvůrčího týmu encyklopedie.

Virtuální model Brna je jen jedním z vylepšení, kterými encyklopedie prochází díky podpoře z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Na rozdíl od knih či fyzických modelů lze informace o stavbách a místech doplňovat a upřesňovat na základě nových zjištění.

Kouzlo modelu Brna v bronzu * Bronzový model Brna v roce 1645 se loni na podzim dostal na opravené Moravské náměstí. * Vychází z virtuálního modelu vzniklého pro Internetovou encyklopedii Brna. * Je pod dozorem kamery, aby ho neničili vandalové. Přesto bylo potřeba některé stavby znovu připevňovat a objevily se myšlenky ho překrýt poklopem. * Cena převodu digitálního modelu do bronzu jde do stovek tisíc korun, teď se hledá mecenáš pro další – Brno v roce 1742.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: