Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Von der Leyenová exkluzivně pro Lidovky: Potřebujeme v Evropě více zbrojařů

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, na návštěvě v Praze. | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Evropa podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové čelí jasnému a aktuálnímu nebezpečí. A právě proto chce posílit obranný průmysl. V nové Evropské komisi, o jejíž opětovné vedení německá politička usiluje, by proto měl vzniknout nový post eurokomisaře pro obranu, který se bude starat o posílení obranné průmyslové základny v Evropě.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Aby bylo jasno: budeme toho dosahovat v úzké spolupráci s NATO. Silná evropská obrana je dobrá i pro NATO,“ říká s tím, že EU potřebuje více zbrojařských firem.

Lidovky.cz: Dovolte mi začít osobní otázkou. Vaše volební kampaň pro druhé období v čele Evropské komise nám ukazuje novou tvář Ursuly von der Leyenové – více člověka, méně politika. Je to záměrné? Stýská se vám trochu i po rodinném životě? A co vás každý den motivuje?
Většina lidí mě zná jako předsedkyni Evropské komise. Vidí mě v mé institucionální roli, při řešení krizí nebo při setkáních s ostatními lídry. To, co nevidí a o co bych se s nimi ráda podělila trochu více, je to, kdo jsem jako člověk. Jak víte, jsem matkou sedmi dětí, mám čtyři vnoučata a možná přibudou další (smích). A to formovalo můj pohled na budoucnost. Chci, abych mohla říct, že jsem přispěla vším, co bylo v mých silách, k tomu, aby se Evropa stala silnějším, bezpečnějším a prosperujícím místem – také pro ně. Mou druhou motivací je jednoduše řečeno vášeň pro Evropu.

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

Lidovky.cz: Můžete nastínit svou vizi budoucnosti Evropské unie a jak hodláte řešit problémy, kterým region čelí, pokud budete zvolena do čela Evropské komise na dalších pět let?
Mým cílem pro příštích pět let je posílit Evropu doma i ve světě. Žijeme totiž v nebezpečném světě. A věřím, že pouze silná Evropa může přinést řešení, která naše Unie potřebuje a která naši občané žádají.

V novém mandátu budu klást důraz na konkurenceschopnost Evropy. To znamená dobrá pracovní místa, solidní růst a čisté a digitální inovace, které potřebujeme.

Jsem přesvědčena, že konkurenceschopnost a dekarbonizace jdou ruku v ruce. Ve skutečnosti jsou na sobě závislé. Bez ochrany klimatu neexistuje konkurenceschopná ekonomika. Ochrana klimatu však neexistuje ani bez konkurenceschopných podniků.

Lidovky.cz: Jak budete řešit ekonomické rozdíly, migraci nebo změnu klimatu?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!