Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

Česko

  18:05aktualizováno  21:38
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské lidové strany na několik hodin přijela do Prahy. Sešla se s politiky z koalice Spolu a se zástupci firem z obranného průmyslu. Jednala na neformálním obědě na pražské Kampě a za zájmu kolemjdoucích pak přešla přes Karlův most do výčepu U Rarášků. Odpoledne ji na Hradě přijal prezident Petr Pavel, poté i premiér Petr Fiala.

Nejprve se šéfka Evropské komise (EK) sešla s některými politiky zejména z TOP 09 a z KDU-ČSL. Zástupci zbrojařských společností Czechoslovak Group (CSG), Colt CZ Group a STV Group ji informovali o tom, jak funguje spolupráce vlády, ministerstva obrany a soukromých firem obranného průmyslu. Poskytli jí také neveřejné podrobnosti o rozsahu české pomoci Ukrajině a představili náměty, jak by rozvoj obranného průmyslu mohla podpořit EU.

„Evropský obranný průmysl je nezbytným pilířem pro ochranu demokratických hodnot, na kterých Evropská unie, ke které se hrdě hlásíme, stojí,“ uvedl člen představenstva skupiny CSG David Štěpán.

S politiky von der Leyenová poobědvala v restauraci na Kampě. Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka sdělil, že u oběda se vedla debata o prioritách v rámci evropských voleb, tedy o bezpečnosti, konkurenceschopnosti Evropy, posílení odolnosti a schopnosti čelit vlivu Ruska a Číny. Mluvili i o podpoře Ukrajiny a v té souvislosti o nutnosti dalších cest jak eliminovat příjmy Ruska, ať již v rámci sankcí, nebo i dalších nástrojů.

„Pak jsme jí ještě krátce popsali naši politickou situaci, jak fungujeme jako koalice Spolu,“ Debata se vedla i o rozumném přehodnocování Green Dealu, tedy Zelené dohody pro Evropu, jeho cílů i rychlostí jejich naplňování, popsal Jurečka. „Některé věci nejsou tak realistické, jak se na první pohled zdály,“ poznamenal.

Předsedkyně EK podle něj sama otevřela téma byrokratické zátěže a hovořila o své snaze ji omezit. Podle poslance TOP 09 Ondřeje Koláře se o Green Dealu vedla debata ve smyslu toho, že české občany tento projekt děsí, proto je nutné ho lépe vysvětlovat.

Načepovala pivo, ale pila limonádu

Po obědě s politiky v restauraci na pražské Kampě von der Leyenová přešla v jejich doprovodu a za zájmu kolemjdoucích přes Karlův most do výčepu U Rarášků. Doprovázela ji například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Zde debatovala s mladými lidmi a ve výčepu zkoušela za dohledu výčepního načepovat pivo. S mladými lidmi z politických stran si pak vypila limonádu.

Později odpoledne von der Leyenovou na Hradě přijal Pavel. Šéfka EK přicestovala do Prahy v době, kdy si Česko a také další země připomínají 20 let od vstupu do Evropské unie. Pavel i von der Leyenová proto v úvodu setkání vzpomínali, jak osobně vnímali tento den před 20 lety. „Hlavními tématy rozhovoru byly priority ČR v Evropské unii a nadcházející volby do Evropského parlamentu. Debatovali také otázky mezinárodní politiky, především ruské agrese na Ukrajině,“ sdělil Hrad.

Při setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS) von der Leyenová ocenila českou pomoc Ukrajině. V projevu před slavnostním koncertem ke 20. výročí vstupu České republiky do EU v pražském Rudolfinu také uvedla, že Česko se podílí na vytváření budoucnosti unie.

„Po celé dekády nás železná opona držela každého na své straně, ale sametová revoluce vás navrátila zpět do Evropy,“ připomněla. Posluchače pozdravila česky a vzpomněla i někdejšího disidenta a prezidenta Václava Havla. Podotkla, že nechce připomínat, co dvacetileté členství v unii pro Česko znamenalo. „Vždyť to vidíte každý den. Přitahujete turisty z celého světa, investory z celé Evropy a exportujete pětkrát víc než před 20 lety,“ vyjmenovala.

Evropa podle ní posílila Česko, a Česko naopak posílilo Evropu, pro niž byl inspirací boj za svobodu. „Chci poděkovat českému národu za váš příspěvek při formování naší současné unie,“ řekla.

„Vy jste se stali jedním z nejspolehlivějších ukrajinských spojenců nikoli proto, že to bylo jednoduché, ale protože to bylo správné. Vy jste vedli iniciativu pro získání munice nikoli proto, že to bylo snadné, ale protože to bylo správné. Vy jste přijali nejvíc uprchlíků z Ukrajiny na obyvatele ne proto, že to slibuje nějaký úspěch, ale protože je to správné. A za českého předsednictví se nám podařilo osvobodit se ze jha ruského vydírání energiemi, zase protože to bylo správné,“ řekla.

V Česku kvůli předvolební kampani

Jednodenní, několikahodinová návštěva Prahy souvisí s předvolební kampaní Evropské lidové strany (EPP), za kterou chce von der Leyenová obhájit svůj post v čele unijní exekutivy. Kandidaturu na už druhý mandát od strany získala začátkem března. Německou političku na stranickém kongresu v Rumunsku podpořilo 400 delegátů evropských lidovců, proti jich bylo 89. Za své priority a hlavní výzvy pro další pětileté období pokládá válku na Ukrajině, krizi v Pásmu Gazy, nestabilitu na Blízkém východě a vzestup Číny.

EPP je v současné době největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Z českých politických subjektů jsou jejími členy KDU-ČSL a TOP 09 a hnutí STAN. V předvolebních průzkumech zatím EPP jasně vede a na místo šéfa Evropské komise je zpravidla navrhován kandidát z frakce, která ve volbách získá nejvíce hlasů. Podle expertů tedy existuje velká šance, že von der Leyenová bude moci ve funkci zůstat.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...