18. srpna 2015 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda potichu svolává zálohy kvůli migrantům

Armádní cvičení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armádní cvičení (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Velitelé některých pěších rot aktivních záloh dostali v minulých dnech domácí úkol. Mezi muži a ženami ve svých oddílech mají zjistit, kolik z nich by se ještě do konce letošního roku zúčastnilo výjimečného vojenského cvičení u hraniční čáry.

„V dopise z generálního štábu je uvedeno, že jde o orientační průzkum a že se o tom nesmíme nikde zmiňovat,“ popisuje jeden z moravských záložáků. Jeho slova, také pod podmínkou anonymity, potvrzují i kolegové z Prahy či Plzně.

Dále v úterních LN najdete:

Vzpomínka na éru agentury ABL

Ministerstvo vnitra má podezření, že za kauzou České pošty mohou stát soukromé bezpečnostní agentury. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) dokonce požádal premiéra o svolání předsednictva Bezpečnosti rady státu s odůvodněním, že se někdo pokouší jeho resort „destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků“. Naposledy se přitom o činnosti bezpečnostních firem a zásazích do vysoké politiky hovořilo v případě společnosti ABL a neformálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty.

Svoboda elektronického kouření končí

Populární elektronické cigarety čeká přísnější regulace. Jejich náplně nově budou moci obsahovat jen stejné množství nikotinu, jako je v běžné „papírové“ cigaretě. Balení navíc budou muset být označena nápisem, který varuje před vysokou návykovostí nikotinu. Počítá s tím evropská tabáková směrnice, kterou Česká republika musí přijmout do května.

Požár v chemičce zdražil naftu

Čtvrteční výbuch a následný požár v chemičce Unipetrolu v Litvínově může v Česku způsobit zdražování nafty u pump. Havárie totiž prakticky okamžitě zvedla velkoobchodní ceny. Přitom nafta na evropské burze, podle níž se u nás ceny kalkulují, stagnuje, a benzin dokonce prudce zlevňuje.

Ondřej Stratilík, Lidové noviny
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky