Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Armáda si neví rady, z žoldáků se stávají v civilu násilníci

Česko

  12:30
BRATISLAVA/PRAHA - Zprvu to podle očitých svědků působilo, jako kdyby si někdo na ulici pouze odpaloval zábavní pyrotechniku. Jenže realita byla o poznání hrůznější: místo petard šlo o smrtící náboje ze samopalu, kterými 30. srpna ochromil osmačtyřicetiletý Slovák, bývalý voják, odlehlé bratislavské sídliště Devínska Nová Ves.

Střelec z Bratislavy na snímku, jak ho zachytil jeden ze svědků ze svého balkonu foto: sme.sk

Jeho několikahodinové řádění si vyžádalo celkem osm lidských životů (včetně střelce samotného) a patnáct postřelených osob (byl mezi nimi i jeden Čech z Ostravska).

Smrt v baru

Po potyčce s ochrankou jednoho z pražských barů zemřel v září v Dejvicích Michal M., dramaturg hudebního cyklu Jazz na Hradě. Ten v roce 2004 zahájil z osobní iniciativy prezident Václav Klaus. Tragédie se odehrála v ulici Jugoslávských partyzánů těsně před půlnocí. Podle svědkyně předcházela incidentu potyčka, která skončila pádem 32letého Michal M. ze schodů. Podezřelý sloužil dříve v armádní brigádě rychlého nasazení. Vyšetřovatelé jej obvinili z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti.
Hrozí mu až 16 let vězení.

O motivu bratislavského masakru se pouze spekuluje. Zda šlo o vyřizování sousedských účtů, podpořených rasovou nenávistí – prvotním cílem bezhlavé střelby byla totiž romská rodina –, či o nájemnou vraždu, se nikdy s jistotou nezjistí, připustil slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak.

Když jsou bývalí vojáci agresivní: nože, pěsti i vydírání
Příběhy, kdy se z někdejšího člena armády stane útočící šílenec, přitom už zdaleka nejsou jen výjimečnými excesy. V Brně například soud řeší kauzu, v níž je z vraždy obviněn třiasedmdesátiletý muž. Bývalý voják z povolání se podle policie ve Střelicích na Brněnsku pohádal se skupinkou lidí, jednačtyřicetiletého muže ubodal a další dva lidi zranil.

Čtěte také

Letos v lednu zase vrchní soud v Olomouci zprostil šestatřicetiletého Pavla Plisku viny za vraždu taxikáře. Spolumajitel konkurenční firmy napadl Plisku za volantem jeho služebního vozu. Ten se bránil tím, že vytáhl nůž – jedna z ran, kterou sokovi zasadil, byla smrtelná.

Zatímco krajský soud za to muži vyměřil osmiletý trest, vrchní soud jeho počínání posoudil jako nutnou obranu. Plisku, který strávil třináct měsíců ve vazební cele, tak pustil na svobodu.

Vyšinutý voják? V knihách ano, v životě je to ojedinělé

"Po odchodu z armády voják stále vyhledával nebezpečí," popisuje jeden svůj případ psycholožka Ilona Wölfelová.

LN Může armádní zkušenost ovlivnit život vojáka v civilu?
Záleží na osobnosti. Někdo snese víc, jiný míň. U některých se posttraumatická stresová porucha neobjeví. Ale naopak jsou jedinci, kterým stačí jeden traumatický zážitek a začnou mít potíže. Návrat pro ně může být těžký. Přechod na jiný typ života je velká změna, která může vyvolat obtíže. I když je to vlastně změna pozitivní.

LN Jaké potíže se objevují nejčastěji?
Buď je bolí hlava, nebo můžou mít až neurózy, deprese, zvýšenou úzkostlivost, strach a ztrácí radost ze života.

LN Ze základen jsou vojáci zvyklí dělat jen to, co mají rozkazem. Jak se pak smiřují s tím, že jim nikdo nevelí?
Tyto návyky rozhodně přetrvávají. Říkají to manželky vojáků, kteří se vrátí z misí. Chlapi jsou navyklí na nějaký režim a dělá jim problém "domácí nepořádek". Odvykli tomu. Vždyť si třeba vezměte, že vojna řadu kluků naučila, že si trika ve skříních staví do komínků.

LN Na co si manželky ještě stěžují?
Měla jsem tři takové pacientky, kterým se vrátil manžel. Jedna s ním nebyla schopná vůbec žít, stále vyhledával nebezpečí, nemohl se adaptovat na rodinný život, tak odjel do světa. Ostatní řešili běžné problémy s adaptací, než se začlenili do normálního života. Například potíže v komunikaci.

LN Stává se, že problémy nastanou až po delší době?
Bohužel to takhle funguje. Lidi můžou být delší dobu v klidu, ale pak za námi přijdou, že se u nich objevily tyto potíže, aniž by si byli vědomi, co je způsobilo.

LN Je teoreticky možné, že by voják v civilu vyšinul a vsugeroval si, že je stále ve válce?
V knihách se to sice stává, v životě je to ale ojedinělé.

Výcvik z armády použil rovněž bývalý profesionální voják Pavel Pecha. Za to, že zbil Roma, o němž se domníval, že to byl on, kdo mu ve směnárně za 12 tisíc korun dal místo eur pouze bezcenné papírky, dostal dvouletý podmíněný trest.

Zkušenosti z armády využili k nekalému jednání i dva někdejší členové Hradní stráže. Za vydírání bulharských prostitutek byli v roce 2004 odsouzeni ke čtyřem měsícům vězení s odkladem na rok.
Ještě tragičtější případy evidují strážci zákona v zahraničí. Například u bosenského města Tuzla zaútočil v květnu 2008 bývalý bosenský voják na náhodné osoby. Bilance: šest mrtvých a další vážně zraněný muž.

Autoři: ,

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....