5. ledna 2011 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armádní bazar vydělal 400 milionů. Kdo si koupil granáty, je tajné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Petr EretČTK

ŽATEC/PRAHA Ministerstvo obrany rozprodávalo nepotřebný majetek. V nabídce byly mimo jiné i raketomety nebo granáty.

Celkově ministerstvo obrany utržilo v roce 2010 za nepotřebný majetek 400 milionů korun. Ale mohlo to být daleko víc, řada nepoužívaných objektů zájemce dlouhodobě neláká.

"Nejlépe prodejné jsou samostatné pozemky, menší školicí a rekreační zařízení, malé administrativní a ubytovací objekty," říká mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

Armádní bazar vydělal 400 milionů, grafika

K mání je stále hotel u Lipna i kasárna Jaslo
Těžce prodejných "ležáků" má přitom armáda ve svém majetku ještě dost. Ať už jde o kasárna Jaslo v Hranicích, či bývalé rekreační zařízení v Hojsově Stráži. Podle plánů chce armáda tyto nemovitosti nabídnout k prodeji i letos.

Tou nejatraktivnější položkou bude ale v roce 2011 ještě donedávna používaný hotel Hůrka v malebném prostředí přehrady Lipno. "Připravujeme znalecký posudek na jeho ocenění, výběrové řízení vyhlásíme pravděpodobně v únoru," přibližuje Lukovský.

Chystá se změna
Kromě budov se vloni armáda zbavovala i movitého majetku v hodnotě 140 milionů. Zájemci si z vojenských garáží odvezli třeba samohybné raketomety nebo miny a granáty.

Ministerstvo obrany však nechce prozradit, kdo a za kolik peněz si jednotlivou munici koupil. "Naši obchodní partneři požádali o ochranu obchodního tajemství," odmítá poskytnout další informace Lukovský.

Zároveň se však nebojí, že by například velký raketomet mohl někdo zneužít. "Nakládání s tímto materiálem je omezeno a dodržování stanovených podmínek je kontrolováno," zní poučka ministerstva obrany.

Rok 2010 v obrazech

Armáda nyní připravuje nový systém odprodeje nepotřebného majetku. Na popud ministra obrany Alexandra Vondry by měly být obchody rychlejší a měly by vyhovovat skutečným potřebám vojska.

  • 5Diskuse


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky


Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.