Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ať ji trénují oba, míní Změlík

Česko

PRAHA Zkušenost se změnou trenéra má také Robert Změlík, jedna z legend české atletiky. Krátce před olympijskými hrami v Barceloně v roce 1992, kde zlatou medailí nastartoval úspěšnou éru českého víceboje, překvapil rozchodem se svým koučem Rudolfem Chovancem.

„Od pana Chovance jsem odejít nechtěl, jenže jsem cítil, že se dějí změny,“ vzpomíná Změlík. „Zatímco dříve mě pan Chovanec v tréninku brzdil, s blížící se olympiádou otočil a začal mi nakládat víc, než jsem byl schopný zvládnout. Navíc z něj čím dál víc sršela nervozita a přenášela se na mě, začal jsem být předrážděný. Potřeboval jsem si odpočinout, tak jsem projevil přání, že bych na mítink v Götzisu jel rád sám. A on na to, že když je to tak, tak spolu končíme,“ dodává bývalý atlet a nyní podnikatel.

Žádná diplomacie Trenérů pak měl hned několik. „To už jsem byl v Praze na Dukle a namísto jednoho kouče jsem měl několik poradců – specialistů. Třeba v tyči mi radil Boleslav Patera, ve vrzích zase diskař Imrich Bugár. Ten říkal, že je mým nohsledem – sedli jsme si, dělal mi tátu,“ usmívá se Změlík.

Situaci kolem Barbory Špotákové posuzuje s nadhledem.

„Vím o tom, ale nevolil bych radikální trenérskou změnu. Ideální by bylo, kdyby Báru připravovali oba – Honza Železný i Ruda Černý. Kdepak, žádná diplomacie. Honza jí má co říct o oštěpařské technice, ale Ruda ví, co potřebuje v jiných směrech. Řešil bych to takhle,“ míní.

Tento názor pramení z jeho zkušenosti. „Po olympiádě mi říkali, že jsem slabý. Tak jsem posiloval jako divý, ale byl jsem pomalejší. Pozitivní efekt to nepřineslo,“ pokyvuje hlavou Změlík, který ještě v roce 1997 vyhrál na halovém MS sedmiboj.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...