Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Atentát na demokracii

Česko

Urputným bráněním nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké podkopává předseda vlády státní systém

Čím víc zločinů spolu spácháme, tím pevnější bude naše spojenectví, řekl jednou Miroslav Kalousek Stanislavu Grossovi, když spolu ještě ve vládní koalici probírali privatizační plány. Od Kalouska to byl samozřejmě bonmot, ale Gross vzal jeho větu vážně a o pár měsíců později se o ni podělil se čtenáři deníku Právo.

Není divu, že si tuto větu Stanislav Gross velmi dobře zapamatoval. Je totiž pravdivá a ukázkově funguje i ve vztahu mezi současnou vládní koalicí a nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Navzdory jasnému nálezu soudce Vojtěcha Cepla jr. brání Topolánek Veseckou všemi silami, a dokud bude v úřadu, na místě nejvyšší státní zástupkyně ji udrží. Ke škodě své, a hlavně ke škodě české demokracie. Jenže Vesecká zachránila předsedu koaliční strany před soudním projednáváním jeho korupčního případu a za to ji teď premiér musí podržet. Odvolaná a zhrzená Renata Vesecká by totiž mohla začít mluvit například o tom, jak to přesně bylo s politickými tlaky v Čunkově případu, což si předseda vlády určitě nepřeje.

Justice za časů ODS

Občanská demokratická strana si teď v novinách platí inzeráty, které ve světle případu Jiřího Čunka vypadají jako výsměch. Přísná soudkyně drží v ruce lejstro a dívá se na obžalovaného v doprovodu vězeňské stráže. „Moderní a výkonnější soudnictví,“ hlásá slogan, který má občanským demokratům zřejmě pomoci k vítězství v blížících se krajských a senátních volbách. Topolánkem protežovaná státní zástupkyně Vesecká nám však o víkendu nabídla úplně jiný obrázek české justice. „Co zaznělo z úst soudce Cepla, nemá opodstatnění ve faktech a nemá opodstatnění, já to opakuji stále dokola, ani v tom, co proběhlo v jednací síni,“ prohlásila Vesecká na svou obranu v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle ní tak máme za vlády ODS co dočinění minimálně s jedním soudcem, který pohrdá fakty a rozhoduje v neprospěch oprávněných žalobců. Vesecká se totiž, stejně jako tisíce trestanců v českých věznicích, cítí obětí justiční zvůle. „Kdybych viděla vlastní pochybení, určitě bych se k němu nějakým způsobem postavila,“ říká žalobkyně a vědoma si své bezvýchodné situace dodává: „Ale já bych nechtěla právě být vnímána jako obranář. Já bych tady z tohoto místa vlastně chtěla poukázat na tu neobjektivitu, na tu jednostrannost odůvodnění rozhodnutí.“ Takže buď tu máme nejvyšší státní zástupkyni, která pomáhala zmanipulovat případ jednoho vysoce postaveného politiky, anebo Topolánkův ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil toleruje soudní šlendrián, a ještě nám jeho strana v předvolebních inzerátech bezostyšně lže. Těžko soudit, co je horší. Bylo by však dobré alespoň odstranit tento do očí bijící rozpor.

Topolánkova selektivní paměť

V roce 2004 se Marek Dalík nakrátko ocitl v policejní cele kvůli podezření, že chtěl uplatit poslance Kořistku. Po propuštění si vylil srdce reportérům České televize a mimo jiné řekl: „My s Mirkem Topolánkem opravdu věříme, že vláda sociální demokracie je zlo.“ Před politicky motivovanou perzekucí - jak tehdy svůj případ Dalík vnímal - jej zachránila státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Ta samá Andělová, která tentokrát sehrála klíčovou roli ve sporu mezi čunkovskou skupinou Renaty Vesecké na jedné straně a bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou na straně druhé. Škoda, že pro premiéra je cennější aktuální závazek vůči Vesecké než respekt ke státní zástupkyni, která za Grossovy vlády našla odvahu zastat se nespravedlivě stíhaného Topolánkova pobočníka. Časy se mění a s tím i Topolánkovy priority. Pozorovatel této proměny se však jen s obtížemi ubrání žaludeční nevolnosti. Jako výsměch demokracii, a voličům ODS zvlášť, lze potom vnímat Topolánkovo vyjádření v tom smyslu, že ho nález soudce Cepla nezajímá. „V žádném případě nebudeme vstupovat do občanskoprávního sporu. Část vlády se domnívá, že nikdy, část, že bychom ji po ukončení měli minimálně reflektovat tím, že se o ní budeme bavit,“ řekl premiér po jednání vlády. Za to, jak Topolánek - řečeno jeho slovy - „naplival do ksichtu“ celé české justici při svérázném řešení kauzy Čunek, si nezaslouží nic jiného než opovržení.

O autorovi| Jaroslav Plesl, zástupce šéfredaktora LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!