Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Autor knihy o dezinformacích: Že hoax o čipování lidí takto silně odnese zrovna Bill Gates, jsem neočekával

Bill Gates, spoluzakladatel a bývalý předseda představenstva společnosti Microsoft. Patří mezi nejbohatší lidi na světě. K lednu roku 2020 činil jeho majetek 108,8 miliard dolarů. Se svou ženou vede nadaci. foto: Reuters

Rozhovor
Praha - Pražský etnolog a folklorista Petr Janeček aktuálně vydává již čtvrtou knihu o dezinformacích, která reaguje i na současnou koronavirovou krizi. „Mytologie a podobná témata mne zajímala vždycky. Už v mládí mi přišlo škoda, že se studiu současných českých mýtů, legend a folkloru věnuje tak málo pozornosti,“ říká v rozhovoru.
  5:00

Lidovky.cz: Jak moc je koronavirová pandemie spojena s hoaxy?
Hoaxům a fámám ohledně současné koronavirové pandemie se příliš vyhnout nelze, stejně jako před pěti lety hoaxům a fámám ohledně takzvané evropské migrační krize a hrozby islamistického terorismu.

Hoax je zpráva, která se snaží šířit paniku. Jejím úkolem je především vystrašit příjemce, donutit ho k unáhleným a často iracionálním reakcím. Obsahem hoaxu bývá většinou varování před neexistujícím nebezpečím, nepravdivé a zkreslené informace, nebezpečné návody všeho druhu, ale také se může jednat o kanadské žerty, jejichž cílem je zejména pobavit uživatele internetu, nikoli jim přímo ublížit.

Lidovky.cz: Proč jsou pro hoaxy „výživná“ právě tato témata?
Moderní folklor vždy reaguje především na aktuální témata celospolečenského zájmu, která se objevují v masových komunikačních médiích, která jsou kontroverzní, a která vybízejí ke společenskému dialogu. To koronavirová pandemie a související vládní opatření nyní, během takzvané druhé vlny, splňují více než dostatečně.

‚Proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci.‘ Mezi Čechy kolují falešné zprávy, část jim věří, ukázal průzkum

Lidovky.cz: Které hoaxy patří mezi nejrozšířenější?
To lze obecně jen těžko říct. Hoaxy a fámy se dynamicky mění v čase, v souvislosti s vývojem celospolečenských nálad a aktuálních událostí. V březnu 2020 byl nejrozšířenější poplašný řetězový e-mail o tom, jak rozpoznat příznaky nákazy koronavirem. Na dobový nedostatek oficiálních informací reagoval pak ten, který radil, jak se z koronaviru podomácku léčit.

Lidovky.cz: Během léta to pak jistě byly ty o fiktivních koronových párty, že?
Ano, podle nich měl „první cenu“ vyhrál ten, kdo se první nakazil. Se stoupající únavou z protikoronavirových opatření se pak objevily snahy vysvětlit původ nemoci ve spiknutí mocných, tedy konspirační teorie. Oblíbená byla například ta, podle které šlo o spiknutí ekonomických elit, jež chtějí „pod rouškou“ koronaviru zakrýt probíhající ekonomickou krizi.

Petr Janeček (1978)

  • Etnolog a folklorista
  • Působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, konkrétně pak jako zástupce ředitele Ústavu etnologie.
  • V roce 2006 publikoval první českou komentovanou sbírku současných pověstí Černá sanitka a jiné děsivé příběhy.
  • 2007 a 2008 byla sbírka následována dalšími sbírkami Černá sanitka: Druhá žeň a Černá sanitka: Třikrát a dost.
  • Aktuálně vydává čtvrté dílo této série - Černá sanitka: Znovu v akci, jež se z velké části zaměřuje právě na koronavirové hoaxy.

Etnolog a folklorista Petr Janeček.

Lidovky.cz: A nyní, během druhé vlny, se jedná o jaké hoaxy?
Od září 2020 jsou populární příběhy o tom, jak je systém testování nefunkční. Jejich poselstvím je diskreditovat snahy státu a expertů na tomto poli - ty mají většinu podobu takzvaných městských legend nebo současných pověstí a odrážejí aktuální despekt a negaci podstatné části populace k tomu, co právě probíhá. „Covidových“ hoaxů je dnes tolik, že jsem jim věnoval i podstatnou část své nové komentované sbírky moderního folkloru s názvem Černá sanitka: Znovu v akci.

Lidovky.cz: Můžete jmenovat ten aktuálně nejrozšířenější?
Jedná se o příběh lidí, kteří se jdou nechat otestovat na covid-19, ale těsně před testem to po několikahodinovém čekání vzdají a nenechají se otestovat. Přesto jim ale druhý den přijde informační SMS o tom, že jsou pozitivní. Tento fascinující příběh se začal masově šířit v polovině září a představuje zajímavou kolektivní reakci na společenskou únavu z „druhé vlny“ koronavirové pandemie a souvisejících chaotických vládních opatření.

Lidovky.cz: Je právě tento hoax ještě něčím zajímavý?
Pro mne jako folkloristu je nejzajímavější, že právě tento se stejně vydatně jako na internetu šíří i ústním podáním. Jde tak o nejrozšířenější novou městskou legendu či současnou pověst u nás od roku 2016.
Navíc se stal na konci října skutečností - zatím neznámí hackeři napadli systém pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Plzeň a odesílali z něj falešné informace o výsledcích testů i lidem, kteří testováni vůbec nebyli. Realita tak předstihla fikci. Nic to ale nemění na tom, že městská legenda tu byla první - a hackeři se jí, jak už to tak často bývá, pouze inspirovali.

Lidovky.cz: Který covidový hoax vás nejvíc překvapil?
Propojení testování na covid-19 s konspiračními teoriemi o úmyslném čipování lidí jsem očekával, ale že to takto silně odnese zrovna Bill Gates, který se v boji s koronavirovou pandemií angažuje velmi silně, jsem tedy neočekával. Někteří lidé právě jeho obvinili, že pod záminkou testování vpravuje lidem do těla sledovací čipy.
Tradiční kolektivní nedůvěra k elitám a novým technologiím se velmi ironicky propojila s klasickým moudrem „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“. V tomto případě je oním příslovečným čertem globální internetový „lid“.

Lidovky.cz: Jak moc „spolufungují“ covidové hoaxy s těmi dřívějšími nebo také konspiračními teoriemi?
Jde o recyklaci, kutilské znovunalézání starších a již mnohokráte použitých motivů, témat i celých příběhů – tak ostatně funguje folklor jako celek, i tradiční pohádky a legendy. První fáze covidových hoaxů na jaře pracovala s využíváním nových informací, ty další už spíše recyklovaly starší hoaxy, popřípadě se snažily najít smysl v informačním chaosu saháním ke konspiračním teoriím, tedy jakýmsi moderním mytologiím dneška.

Lidovky.cz: Za nejohroženější skupinu, která by mohla být hoaxy ovlivněna, bývají považováni důchodci. Platí to i co se týče covidových hoaxů nebo je tomu jinak?
Upřímně, nejsem si jistý, zda to platí i obecně. U internetových hoaxů do značné míry ano, ale ústně šířeným fámám podléhá každý z nás, nezávisle na věku, vzdělání či inteligenci. Témata jako lidské zdraví jsou samozřejmě pro starší lidi zajímavější než pro ty mladé a zdravé, takže se to očekávat dá. Na druhou stranu, stejně jako před pěti lety u hoaxů týkajících se evropské migrační krize, rozhodující motivací pro jejich šíření je často určitý specifický světonázor, ale třeba i snaha informovat a varovat své blízké, tedy pomoci, která je u starších lidí často rozvinutější než u méně altruistických a často více sebestředných mladých lidí.

Lidovky.cz: Jak proti takovým hoaxům bojovat při komunikaci v rodin či se známými?
Toto je spíše otázka na aplikovanou, angažovanou rovinu činnosti. V rámci svého akademického výzkumu i popularizace vědy tyto fenomény spíše pouze dokumentuji, respektive analyzuji a interpretuji. Existuje ale celá řada solidních internetových stránek, které lze doporučit každému, kdo si chce podobné věci ověřit - z těch nejlepších je myslím na místě zmínit www.hoax.cz, která se jako jedna z málo zabývá čistě informační, neideologickou rovinou této činnosti.

Lidovky.cz: Dají se zdroje hoaxů vystopovat?
U těch elektronických to většinou nebývá problém. Ve své nové knize uvádím příklady, kdy se to v souvislosti s koronavirovými hoaxy podařilo například slovenské policii. Obtížnější to bývá u ústně šířených fám, kde je to prakticky nemožné.

Lidovky.cz: Jaké mají zdroje hoaxů důvody k jejich vytváření?
Důvody jsou většinou ekonomické, tedy peníze za kliky, lajky, sdílení. Popřípadě pak ideologické či politické, tedy podpora určité ideologie, názorového postoje či světonázoru.

Lidovky.cz: A co třeba trolling?
Škodolibě humorné šíření falešných informací a sledování toho, zda mu ostatní lidé uvěří, je hned dalším nejčastějším důvodem. Lidé ale obecně sdílejí hoaxy z mnoha důvodů, často pozitivních, jako je výše zmíněná snaha informovat a varovat ostatní. Nezapomínejme ale ani na skutečnost, že obrovské množství lidí přeposílá a sdílí informace, které ani pořádně nečtou, ale jednoduše jen poskytují ostatním často nevyžádaný informační servis.

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...