Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor Paláce kultury: Jen ať ho přestaví na knihovnu

Česko

  11:10
PRAHA - Jeden z autorů pražského Kongresového centra (KCP), architekt Jaroslav Trávníček, je nadšen myšlenkou využít objekt pro potřeby Národní knihovny. Stavba vzniklá jako Palác kultury počátkem 80. let podle něj potřebuje novou funkci. Architekt řekl, že jedna z největších ocelových konstrukcí v Praze umožňuje jednoduše měnit dispozici stavby a objekt má také obrovský prostor - dvakrát větší než návrh Jana Kaplického.

Kongresové centrum foto: Reprofoto

S nápadem využít stavbu, která je rozporuplně vnímána od samého svého vzniku, přišel ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. „Jako architekt jsem nadšen,“ řekl včera Trávníček a dodal, že podle jeho názoru by k nápadu byli vstřícní i jeho kolegové Josef Karlík a Ivan Lejčar a hlavní architekt stavby Jaroslav Mayer.

 Podle ředitele KCP Michala Kárníka by však byla přestavba budovy na knihovnu stavebně velmi náročná, spíše nemožná. „Je to fungující objekt, který přináší peníze. Přestavba na knihovnu by byla neekonomická,“ řekl Kárník. Jen odstranění pláště by stálo podle něho miliardu korun. „Přestavba je navíc vždy dražší než výstavba nové budovy,“ tvrdí ředitel.

 O současné podobě objektu se ale Knížák vyjadřuje nelichotivě. „Jako výtvarník“ má připomínky k architektonickému řešení, ale nápad na rekonverzi, tedy souběžnou rekonstrukci a změnu funkce, je prý systémový.
 „Podobně se s těmito stavbami nakládá i v zahraničí,“ řekl architekt. „Beze změny funkce se neobejdou. Palác kultury nebyl socialistický výmysl, jeho předobrazem bylo kongresové centrum v Hamburku, a i to již má rekonverzi za sebou.“

 Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek ale připomíná, že hledání nového objektu pro knihovnu nebylo výstupem jednání týmu, který zřídil pražský primátor. „Je to odvádění pozornosti od toho, že tady proběhl nějaký proces,“ řekl Ježek. Připomíná mezinárodní soutěž i nařízení vlády, jež se stavbou nové budovy počítá.

 Expertní skupiny týmu jednaly měsíce a dvě z nich pak doporučily knihovnu na Letné podle vítězného návrhu Jana Kaplického postavit; skupina právníků ale nedošla ke společnému závěru, a proto se ministerstvo kultury obrátilo na antimonopolní úřad. Na jeho verdikt čeká Praha i stát, přestože jeho šéf Martin Pecina opakovaně uvedl, že žádné jednání ohledně knihovny nevede.
Podle Trávníčka by přestavba Kongresového centra nemusela být náročná - stavbu drží nebývale velká ocelová konstrukce.

„Měli jsme rozpon konstrukce devět krát devět metrů, tam je bourání nulové, všechno mezitím je výplňové zdivo,“ říká. Podobně se postupovalo při rekonstrukci hotelu Juliš od Pavla Janáka na Václavském náměstí v Praze, jíž se účastnil. Moderní domy měly nosnou konstrukci a všechno, co je mezi tím, je vyjmutelné. „Funkcionalismus znamenal, že dům se přizpůsoboval funkci,“ připomíná Trávníček.

 Pokud se podle něj pro Kongresové centrum nenajde nová funkce, bude dům dál chátrat a Praha jej bude muset dále dotovat. Pro přestavbu na knihovnu podle něj mluví i velký objem objektu - přibližně 840 tisíc metrů krychlových obestavěného prostoru, dvakrát více než má návrh Jana Kaplického.

 Přestavbou na knihovnu by podle Trávníčka Praha zabila dvě mouchy jednou ranou. Stavba Paláce kultury stála 1,7 miliardy korun. „To je cenová úroveň z roku 1981. Při rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu se mluvilo přibližně o stejné částce,“ vzpomíná architekt. Dnes by rekonstrukce podle něj stála přibližně stejně. Pokud by se výrazněji měnily dispozice, počítá maximálně se třemi miliardami.
Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...