31. srpna 2018 16:11, aktualizováno  16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Autora letáků schvalujících zabití českých vojáků policie obvinila z propagace terorismu

V době příletu speciálu se na památku padlých vojáků Martina Marcina (36),... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V době příletu speciálu se na památku padlých vojáků Martina Marcina (36),... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Zabití českých vojáků v afghánském Bagrámu sebevražedným útočníkem byl teroristický čin, a jeho oslavování nebo schvalování je tak zvlášť závažný zločin. Policie proto zahájila trestní stíhání muže, který vylepoval letáky, v nichž zabití vojáků podporoval.

„Gratulace afghánským vlastencům k zneškodnění tří českých žoldáků-okupantů. Dobře vám tak, ostudo naší země,“ napsal šestatřicetiletý muž na letáčky, které následně vylepil po Praze. Nyní mu za to hrozí až deset let vězení. Podle policie se totiž dopustil trestného činu propagace a podpory terorismu a navíc podněcování k trestnému činu.

08.srpna 2018 v 14:09, příspěvek archivován: 31.srpna 2018 v 16:35

Naši "vlastenci" jsou podobní islamistům. To je známo. Společně vyznávají nenávist, kolektivní vinu, chtějí zabíjet. Ale jak se dívám na tvorbu "vlastenců" na internetu, dřív by mě nenapadlo, že různí okamurovci budou otevřeně podporovat Taliban. A tohle se prý už lepí po Praze. https://t.co/RQz2ChhGBc

Případem letáků, které se objevily mimo jiné v lokalitě Národní třídy, se zabývá protiextremistické oddělení. „Vyšetřování obviněného muže probíhá na svobodě,“ uvedla v pátek mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

„K zajištění dalších důkazů významně přispěli i sami občané, kteří na některé další polepy policii upozornili,“ řekl šéf pražského protiextremistického oddělení Vojtěch Motyka.

Trestní zákoník počítá pro někoho, „kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele“, s vězením na dva roky až deset let. Pokud by se činu dopustil tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, hrozí mu až patnáctiletý trest.

Útok na hlídku složenou z českých, amerických a afghánských vojáků se uskutečnil v neděli 5. srpna. Sebevrah se odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly. Tři Češi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

zufZuzana Formánková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz