22. ledna 2018 18:00, aktualizováno  21:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jediným kandidátem na premiéra zůstává Babiš, rozhodli členové ANO

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s bulharským premiérem v Sofii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s bulharským premiérem v Sofii. | foto: ČTK

PRAHA/SOFIA Předseda ANO Andrej Babiš je jediným kandidátem hnutí na předsedu příští vlády. V kandidátské pozici ho v pondělí večer jednomyslně potvrdil výbor hnutí. Po jednání stranického vedení to novinářům řekla místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová.

Možnost, že by se premiérem stal jiný představitel hnutí, připustil minulý týden Babiš. Ostatní strany jej v čele vlády odmítají kvůli jeho trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Babiš v pondělí na tiskové konferenci pořádané na závěr jeho návštěvy v Bulharsku prohlásil, že chce nechat be rozhodnutí ANO, zda kandidátem na premiéra zůstane.

Babišova menšinová vláda nedostala minulý týden ve Sněmovně důvěru, ve středu se chystá prezidentovi předat demisi. Miloš Zeman už dřív řekl, že Babiše pověří sestavením kabinetu i podruhé.

Babišova „slabší chvilka“

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že hnutí bude se stranami ve Sněmovně jednat o případné koalici či o podpoře menšinového kabinetu. V úterý v 08:00 se sejde se zástupci komunistů, ve středu ve 14:00 s ODS, poté i s dalšími stranami.

Babiš před několika dny uvedl, že by premiérem být nemusel a v čele kabinetu by mohl stanout místopředseda ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec. V pondělí řekl, že měl „slabší chvilku“.

Podle Pokorné Jermanové si Babiš v pondělí od vedení hnutí vyslechl za svá vyjádření kritiku. Výbor ho žádal, aby zvážil, jaká prohlášení do médií dává. „Jsme pak stavěni do pozice, že nevíme, co si máme myslet,“ řekla Jermanová. Podle ní pak „vznikají příběhy, které se nezakládají na pravdě“.

Dolní komora předsedu nynější vlády spolu s Faltýnkem vydala minulý pátek k trestnímu stíhání kvůli obvinění z podvodu při získání padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Postoj hnutí tak může zkomplikovat jednání o nové vládě. Sociální demokraté a lidovci sice svou případnou vládní účast nevyloučili, ale kladou si podmínky. Odmítají, aby byl ve vládním týmu trestně stíhaný člověk. Jak bude v takovém případě hnutí dál vyjednávat, Faltýnek nepřiblížil. Řekl jen, že ANO bude postupovat tak, aby dosáhlo ve Sněmově většinu a vláda dostala důvěru.

Babiš: Přišel jsem do politiky jako krizový manažer

Na otázku, zda má nějakou strategii do dalších jednání o vládě, Babiš v pondělí řekl: „Samozřejmě, strategii máme vždycky. Já jsem přišel jako krizový manažer do politiky“. Odmítl ale naznačit, jaká je jeho strategie.

Zeman už dříve uvedl, že Babiše i podruhé pověří jednáním o sestavení vlády. Před jmenováním nového kabinetu ale na rozdíl od prvního pokusu bude vyžadovat podpisy 101 poslanců, kteří novou vládu podpoří. Babiš dával opakovaně najevo, že by upřednostnil i napodruhé jednobarevný kabinet, musel by ale získat podporu některé další strany. ANO po podzimních volbách získalo ve Sněmovně 78 z 200 poslaneckých křesel. 

ČTK
  • 7Diskuse