Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Premium

Babiš: Chci, aby lidé sami řekli, co se má dělat. My na to sháníme a také seženeme peníze

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Je to zhruba rok, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že spřádá Národní investiční plán. Opozice se po něm od té doby pídí a předem je skeptická, že to k něčemu bude. Kýžený materiál je hotový, ale spíš než slovo plán se na něj hodí výraz databáze. "Nikdy to nikdo nezmapoval ani nesepsal. Je to užitečné pro veřejné investory i pro vyjednávání evropských peněz," míní premiér.

LN: Kolik projektů a na jak dlouhou dobu Národní investiční plán obsahuje?
Máme za sebou třicet let od revoluce, proto jsme se rozhodli, že to bude na dalších třicet let, do roku 2050. Bylo by zajímavé, kdyby někdo napsal diplomku na téma, co bylo postaveno za Karla IV., co za Tomáše Garrigua Masaryka, co za totalitního režimu a co za posledních 30 let svobody a demokracie. Národní investiční plán na příštích 30 let je součástí naší strategie Česká republika – země pro budoucnost. Plán obsahuje více než 20 000 investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun.

LN: Zohledňuje materiál míru připravenosti projektů a zajištění financování?
Smyslem je shromáždění veškerého investičního potenciálu země na jednom místě. Vytvoření zásobníku projektů, odkud by si měli jednotlivé projekty ministři, hejtmani, primátoři, starostové vybírat a realizovat je podle připravenosti a finančního krytí. Udělali jsme to proto, že se ukázalo, že neexistuje přehled o tom, na čem se dělá, o čem se uvažuje. Mnohdy to nevědí ani ministři v rámci své gesce. Tyto investice pak budou zohledněné v budoucích státních i samosprávních rozpočtech. Je to taky silný argument pro jednání s Bruselem o sedmiletém finančním rámci od roku 2021 do roku 2027. A bude to taky inspirace pro Národní rozvojový fond. Nejde o závazný dokument, ale vůbec poprvé máme na jednom místě investiční potenciál celé naší země na příštích 30 let.

Premiér Andrej Babiš před jednáním summitu EU v Bruselu.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

LN: Jaký z toho plyne užitek?
Na příkladu Císařských lázní v Karlových Varech uvedu, proč je to důležité. Jako ministr financí jsem v roce 2015 navštívil totálně zanedbaný hotel Thermal a Císařské lázně z roku 1896, úžasnou národní památku v zanedbaném stavu. A už tehdy jsem byl přesvědčen o tom, že je nutné lázně opravit, že to vzbudí zájem turistů z celého světa.

Dvacet let o tom politici jen mluvili, památku navštívilo sedm ministrů kultury, vždy slibovali opravu, nic se nestalo, až teď díky urputnosti hejtmanky Jany Vildumetzové, ministryně financí Aleně Schillerové, primátorky Karlových Varů Andrey Ferklové a šéfky Národního památkového ústavu Naděždy Goryčkové se to podařilo.

Trvalo to, ale povedlo se něco, o čem se dvacet let jen mluvilo. Proti tomu zámek Litomyšl: na jeho opravu je usnesení vlády z roku 2002, ale žádný ministr se nesnažil tuto investici prosadit a sehnat na ni peníze. Jde o to, aby jednotliví investoři – ministerstva, obce, kraje – viděli, na čem se dělá, co se přislíbilo. Celý ten náš návrh Národního investičního plánu dáváme k diskusi s občany naší země, kteří se můžou zapojit do debaty, jestli jim navržené projekty dávají smysl, co chybí a co je tam navíc. Jestli jim navržené projekty zlepší život.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

CHCI PREMIUM ZA 1 KČ

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

A. Javůrek a proc ne 100 bilionu, kaspare ulhanej 9:13 16.12.2019
Jarsou No to je úroveň...... 10:12 16.12.2019

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!