Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politico srovnává Babiše s Trumpem. ,On na rozdíl ode mě několikrát zbankrotoval’

Andrej Babiš, ministr financí a předseda hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, ministr financí a předseda hnutí ANO. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

BRUSEL Andrej Babiš je tím, čím by se rád stal Donald Trump: nejmocnějším mužem ve své zemi. Tímto srovnáním českého vicepremiéra a ministra financí s realitním magnátem a jedním z republikánských favoritů před prezidentskými volbami v USA ve čtvrtek evropská verze vlivného serveru Politico uvádí delší text věnovaný právě Babišovi. Ten vidí rozdíl v tom, že na rozdíl od Trumpa nezbankrotoval a nechvástá se svým majetkem.

Server text uvádí poznámkou, že stejně jako miliardáři Trump či někdejší italský premiér Silvio Berlusconi také Babiš využívá svých peněz a konexí k tomu, aby byl „antipolitický politik“, tedy člověk, jehož bohatství mu umožňuje stát stranou politického hašteření, dohod a časté korupce provázející obyčejnou politiku.

Washington Post zařadil Babiše mezi přátele Ruska. Protestoval dopisem

Politico přibližuje hnutí ANO s programem, který je přátelský k podnikání a nepříliš ideologický, i lidi stojící dosud mimo politické dění, které Babiš získal ke spolupráci. „Nepotřebuji politiku. Bez té práce bych měl lepší život,“ řekl vicepremiér serveru Politico. Ten připomíná, že ani ve vládě se nepřestal prezentovat jako outsider. Jeho nechuť ke každodenním politickým kompromisům se podle serveru zdá opravdová a tradiční politiky prý znervózňuje.

Serveru Lidovky.cz ale Babiš napsal: „Nevím, co je Politico, článek jsem nečetl. Rozdíl je, že Trump několikrát zbankrotoval a chvástá se majetkem. Já nedělám ani jedno ani druhé.”

Klesající zadlužení

Vicepremiér vlády, ve které sedí společně s ČSSD a KDU-ČSL, také podle textu uvedl, že hledání těchto kompromisů zabírá příliš mnoho času a k rozhodnutí jsou třeba nejrůznější „výbory a studie dopadů“.

Politico připomíná, že v době Babišova působení na ministerstvu financí klesá zadlužení a roste ekonomika a veřejné zakázky jsou přes trvající nedostatky průhlednější než v minulosti. Server poměrně podrobně zmiňuje též Babišovu minulost, včetně rozhodnutí slovenského soudu v souvislosti s jeho údajnou spoluprací s StB. Upozorňuje také na Babišovy mediální akvizice.

V textu je citována Babišova kritika EU jako byrokratického tělesa. „Je nepřijatelné, aby o migraci za nás rozhodoval někdo v Bruselu,“ řekl serveru vicepremiér s tím, pokud „máma (německá kancléřka Angela) Merkelová tyto lidi pozvala, měla by je převzít“.

Podle textu v Politico Babiš doporučil Severoatlantické alianci, aby změnila názor, že Rusko je v současnosti jeho největší problém. „Ukrajina není připravena na Evropskou unii a Ukrajina byla vždy pod ruským vlivem,“ řekl český vicepremiér serveru k největšímu zdroji napětí mezi západními zeměmi a Ruskem v poslední době.

Babiš se nedávno v reakci pro americký list The Washington Post ohradil proti článku, v němž byl označen za přítele Ruska a prezidenta Vladimira Putina.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...