Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš navrhl Senátu nově kompenzace obcím a krajům, zároveň vyzval ke zrušení vyšší slevy na poplatníka

Senát ČR, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senát ČR, ilustrační snímek | foto: Lidovky.cz

Praha remiér Andrej Babiš (ANO) nově navrhl senátorům při středeční diskusi o úpravách daňového balíčku kompenzovat výpadky příjmů obcí a krajů 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let. Kompenzace dosud vláda v souvislosti s balíčkem odmítala. Zároveň Babiš navrhl, aby Senát v rámci změn zrušil zvýšení slevy na poplatníka schválené Sněmovnou a ponechal zrušení superhrubé mzdy společně se zavedením sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent.

Se změnou zákona o rozpočtovém určení daní, který rozděluje daňové příjmy mezi stát, obce a kraje, Babišův návrh nepočítá. Na tiskové konferenci po  jednání to uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Omezení kompenzací obcím a krajům na dva roky upřesnil na následné tiskové konferenci Babiš. Zároveň dodal, že o možné změně rozpočtového určení daní je možné jednat.

Kompenzaci pro obce a kraje ve výši 75 procent odhadovaného propadu příjmů dnes liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) uvítal. „Považuju to za vstřícný krok od pana premiéra i ministryně financí. Mělo by to krajům a obcím umožnit sestavit rozpočty a zachovat nějakou míru investic,“ řekl  v reakci na oznámení Půta. Kompenzace by ale podle něj neměla být jednorázová, měla by být zakotvena do rozpočtového určení daní, protože projednávaný daňový zákon zatím nemá žádné dvouleté omezení. „Kraje a obce by tak za rok při sestavování rozpočtu na rok 2022 mohly být ve stejné situaci jako teď,“ dodal.

Půta zároveň očekává, že stát nebude výpadek daňových příjmů krýt jen dalšími úvěry, nebude jen zadlužovat příští generace, ale začne také hledat úspory. „Samosprávy začaly šetřit už letos. Kraje, města a obce hledaly úspory ve svých výdajích a já bych to samé očekával od státu, od ministerstev a dalších státních organizací. Myslím, že to je naprosto legitimní požadavek každého daňového poplatníka,“ dodal liberecký hejtman.

Sněmovna minulý týden schválila v daňovém balíčku nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34 125 korun. To by znamenalo příští rok propad příjmů veřejných rozpočtů zhruba o 130 miliard korun. Z toho o 31 miliard by na příjmech přišly obce a o 12 miliard kraje.

„Premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová potvrdili, že návrh je katastrofa,“ uvedl Vystrčil. Babišův návrh by nově znamenal celkový výpadek příjmů na úrovni veřejných rozpočtů 79,2 miliardy korun, z toho v případě státního rozpočtu 52,3 miliardy korun. U obcí by byl výpadek příjmů zhruba 20 miliard korun a u krajů zhruba sedm miliard korun. Vláda tak chce podle Vystrčila poslat krajům jako kompenzaci pět miliard korun a obcím 15 miliard korun. „Vše by se dělo platbou na občana,“ dodal Vystrčil.

Příslib, že změny by měly platit jen dva roky, Babiš označil za politický slib prezidentovi, který nelze do zákona zařadit, upozornil Vystrčil.

Senát bude podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který  se senátory také jednal, schvalovat daňový balíček nejdříve 10. prosince.

Vedení ODS chce v Senátu prosazovat zavedení sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, případně 16 a 23 procent. Krajům a obcím chce kompenzovat polovinu výpadku jejich příjmů. ČSSD prosazuje daňové sazby 19 a 23 procent, zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun a obcím a krajům chce zvýšit podíl na příjmech z výběru daně od fyzických osob. Piráti by podle poslance Mikuláše Ferjenčíka souhlasili se sazbou daně 17 procent při současném zvýšení slevy na poplatníka o 4000 na 28 800 korun.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Senát ČR, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Senát ČR, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

Senát ČR, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!