Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jednání ‚nejstabilnější‘ koaliční rady je zrušené, sejdou se jen Babiš a Hamáček

Zleva ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). | foto: ČTK

Praha Jednání koaliční rady, která měla probírat navýšení přídavků na děti, změny daní a rozpočet, se dnes ruší. Sdělil to úřad vlády. Sejít by se měli jen premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš a vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Vicepremiér Hamáček novinářům řekl, že jednání se uskuteční ve čtvrtek na úřadu vlády a jeho formát se změnil, protože Babiš preferoval jednání mezi čtyřma očima.

Ve vládní koalici panuje napětí kvůli rozdílným názorům na rušení superhrubé mzdy a na daňové změny, hlasování o rozpočtu ve sněmovním rozpočtovém výboru i podobě navýšení přídavku. ANO prosazuje Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu 15 a u vysokých výdělků 23 procent.

ČSSD podporuje Hamáčkův návrh se zdaněním 19 a 23 procent a zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun. Sociální demokraté také v rozpočtovém výboru nehlasovali pro doporučení, aby Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, který jí vláda předložila. Dopady zrušení superhrubé mzdy a daňových změn neobsahuje.

Hamáček odmítl Babišovu výtku, že koalice se již domluvila na sazbách 15 a 23 procent a ČSSD pak změnila názor. „Na návrh premiéra jsme tu dohodu tehdy neuzavřeli s tím, že počkáme na vývoj státního rozpočtu,“ uvedl. Podle Hamáčka se potom situace vyvinula tak, že si rozpočet nemůže původní variantu dovolit. „Vedli jsme další jednání a pak pan premiér sám o sobě podal poslanecký návrh, já reagoval jediným způsobem, jak jsem mohl, že jsem podal jiný návrh,“ uvedl.

Čtvrteční jednání koalice se nekoná, protože Babiš preferoval jednání jen ve dvou. „Pokusíme se probrat všechna aktuální témata,“ řekl Hamáček. Vztahy v koalici by podle něj „vždy mohly být lepší“. „Ale pokud se podíváte na to, jak historicky fungovaly koaliční vlády, tak já tuto považuji za nejstabilnější,“ dodal.

Shoda není ani na podobě navýšení přídavků na děti. Dohoda je sice na zvednutí dávky o 26 procent, ale už ne na tom, kolik dětí by ji mohlo pobírat. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje, aby na dávku dosáhly rodiny s příjmem pod 3,4 či 3,6násobek životního minima. Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) by příjmová hranice pro přidělení podpory měla zůstat na nynějším 2,7násobku minima.

Stát vyplácí měsíčně přídavek 500, 610 a 700 korun podle věku dítěte. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, jsou částky o 300 korun vyšší. Podle návrhu by se mělo od ledna poskytovat 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak bylo zas o 300 korun víc, tedy 930, 1070 a 1180 korun.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...