27. března 2018 15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš povečeřel s Ryanem: hovězí svíčková, vyhoštění ruských diplomatů a lekce o Havlovi

Babiš s Ryanem na večeři hovořili mimo jiné o rodině, dětech a plánech předsedy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš s Ryanem na večeři hovořili mimo jiné o rodině, dětech a plánech předsedy... | foto: Úřad vlády ČR

PRAHA Dýňová polévka, hovězí svíčková s pečeným bramborem, dezert a navrch kalifornské víno. Třetí nejvýše postavený muž USA Paul Ryan si při své návštěvě Česka po pondělním setkání s premiérem v demisi Andrejem Babišem našel rovněž čas, aby s ním v posléze v soukromí povečeřel. U slavnostního stolu s nimi zasedl i americký velvyslanec v Praze Stephen King a jejich partnerky.

„Bylo to přátelské a velice příjemné, byly jsme čtyři páry,“ popisoval Babiš pro Blesk po večeři, která se uskutečnila v rezidenci amerického velvyslanectví.

Podle českého předsedy vlády v demisi, jenž dorazil se svou ženou Monikou, mezi sebou osmička účastníků debatovala zejména o rodině, dětech či o tom, jak šéf americké Sněmovny reprezentantů a jeho nejbližší stráví svou dovolenou v Česku. „Mají v plánu navštívit Český Krumlov, památky v Praze,“ prozradil Babiš.

Účastníci večeře si dopřáli dýňovou polévku, hovězí svíčkovou s pečeným...
Americký velvyslanec Stephen King a český premiér Andrej Babiš.

Řeč došla mimo jiné i na aktuální téma vyhoštění ruských diplomatů kvůli otravě bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala. Babiš rovněž Ryana zasvětil do problematiky české výslovnosti.

„Pan Ryan nacvičoval na zítra (úterý) na projev, jak se vyslovuje jméno Václav Havel. Protože oni to říkají Vaklav. Tak jsme ho učili Václav. Bylo to fajn, celkem jsme se nasmáli,“ přiblížil šéf hnutí ANO.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz