6. dubna 2018 11:50, aktualizováno  11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš připustil předčasné volby, strany spíš nevidí důvod. Věříme ve větší podporu, říká Fiala

Předseda ODS Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Po neúspěšném jednání o vládě mezi hnutí ANO a ČSSD připustil Andrej Babiš variantu předčasných voleb. Ostatní parlamentní strany se této varianty nebojí a jsou na ni připraveni. Nevidí k ní ale důvod. Současný premiér v demisi podle nich při sestavování vládního kabinetu selhal, když ukázal neochotu se domluvit.

„Jedna možnost jsou předčasné volby. Pirátům a ODS podle některých průzkumů stoupají preference, tak kdo ví, jestli to není varianta.“ Slova, jimiž šéf hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo komentoval možné nadcházející kroky poté, co zkrachovala jednání o vládě se sociální demokracií.

V něm mimo jiné uvedl, že o momentální situaci se nejprve musí v úterý poradit s poslaneckým klubem ANO. Toho se chce mimo jiné zeptat, zdali je stále jediným kandidátem hnutí na premiéra. Právě jeho status trestně stíhané osoby kvůli kauze Čapí hnízdo totiž představuje překážku při vyjednávání s většinou stran.

„Řeči o mém trestním stíhání rozhodně odmítám, taková rétorika je nepřijatelná. Někdo si na mě objedná stíhání a teď o tom sociální demokracie stále mluví,“ uvedl Babiš v rozhovoru, v němž rovněž vyloučil, že by ANO jednalo s SPD Tomia Okamury. O úterní poradě poslaneckého klubu chce posléze informovat prezidenta Miloše Zemana.

Jan Hamáček před vyjednáváním ČSSD a ANO.
Andrej Babiš po jednání s ČSSD.

Pakliže by přeci jen došlo na variantu předčasných voleb, kterou Andrej Babiš připouští, strany jsou připraveny.

„Věříme, že by nás v nich jako skutečnou politickou alternativu podpořilo více voličů. Ale pro předčasné volby zatím není žádný důvod. Předseda ANO tu měsíce vůbec nejednal a nějaké vážnější jednání vedl pouze pár posledních týdnů. V případě, že toto je jediný výkon, který umí při sestavování vlády podat, pak má být sestavením vlády pověřen někdo jiný,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf předseda ODS Petr Fiala se slovy, že takovým způsobem nelze k předčasným volbám přistupovat.

STAN: Nejsme si jisti, jestli se něco změní

Ani podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše není opakované hlasování o složení Poslanecké sněmovny řešením. „Předčasné volby nikdo nechce, protože to konzumuje čas i peníze. Piráti se jich nebojí, chtějí ale pokračovat v důležitých legislativách, na kterých pracují a ne řešit neochotu se domluvit mezi panem Babišem a Hamáčkem, což je dost možná jen hrou pro média,“ řekl Bartoš pro Lidovky.cz. Babiš dle něj k předčasným volbám po celou dobu směřuje, aby mohl voliče požádat o ještě větší mandát.

Komunisté budou situaci projednávat na pátečním jednání výkonného výboru, až poté se chtějí k záležitosti vyjádřit. Nicméně předseda strany Vojtěch Filip ráno pro Českou televizi uvedl, že KSČM je na případné předčasné volby připravena. Oproti tomu podle lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka jsou až poslední možností.

Pavel Bělobrádek

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Zatím nebyly všechny (varianty) vyčerpány. KDU-ČSL již od voleb deklaruje, že je široká paleta řešení, nikoli pouze premiér Babiš, nebo předčasné volby,“ napsal Bělobrádek serveru Lidovky.cz s tím, že krach jednání o společné vládě ANO a ČSSD je ostudou Babišova hnutí a jeho manažerské selhání.

Lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík si není jistý, zdali by předčasné volby něco změnily. „Nejsme si ale jisti, jestli by něco změnily. Nejsem příznivcem toho, aby pokaždé, když politici selžou ve vyjednávání, požadovali po voličích, aby znovu rozdali karty,“ řekl pro Lidovky.cz s tím, že úkolem politiků je se dohodnout, přičemž zodpovědnost leží vždy na vítězi voleb.

„V tomto případě hnutí ANO zatím selhalo. A to na neústupnosti jednoho člověka. Domnívám se, že jedna a tatáž strana nemůže nominovat trestně stíhaného premiéra, který v médiích opakovaně útočil na policejního vyšetřovatele své kauzy a zároveň i ministra vnitra,“ dodal s tím, že pokud by ANO dosadilo na post premiéra někoho jiného, mohlo mít vládu už dávno.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!