Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se omluvil Richterové za slova, že je nechutná. ‚Příště bych chtěl reagovat líp’

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové za to, že ji před necelými dvěma týdny označil při interpelacích za nechutnou. Novinářům po dnešním zasedání kabinetu řekl, že ho to mrzí a příště chce reagovat líp. Richterová napsala, že namístě by byla především omluva těm, kteří kvůli premiérovu váhání před krajskými volbami nyní trpí.

„Je pravda, že co se týče paní Pirátky, tak jsem se asi nevyjádřil úplně akurátně, za to se omlouvám jí i vám,“ uvedl Babiš. Dodal, že se o něm ví, že mluví „blbě česky“, takže své vyjádření původně nepovažoval za problém.

Richterová se ve Sněmovně Babiše ptala na údajný návrh přestat zveřejňovat aktuální data o úmrtích s covidem-19. „Jste skutečně nechutná. Vám nevadí, že tady jsou nějací pozůstalí? Vám to dělá radost, kolik lidí zemřelo? Asi ano,“ odpovídal Babiš. Richterová zareagovala slovy, že se nebude snižovat k nechutným osobním útokům.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Babiš během zasedání uklízel i skleničky od kávy.

Richterová napsala, že namístě by byla spíš Babišova omluva těm, kteří kvůli jeho váhání s protiepidemickými opatřeními před říjnovými volbami nyní trpí. „Včetně krachujících firem či obchodů a pozůstalých,“ uvedla. Skvělé by podle ní bylo i to, kdyby zaznělo nějaké poučení. „Třeba, že lídr musí být ochoten říkat i nepříjemné pravdy. Proto se nyní ptám předsedy vlády na doporučení ohledně Vánoc,“ dodala.

Babiš v pondělí řekl, že interpelace slouží k tomu, aby opozice mohla „mluvit na kameru a kopat do Babiše“. V případě dotazu Richterové podle něj za reakci mohlo téma. „Vždy, když někdo zemře, tak je to tragická událost. Když o tom někdo opakovaně mluví a libuje si v tom, tak jsem reagoval, jak jsem reagoval. To mě mrzí a určitě se budu snažit reagovat líp,“ uvedl Babiš.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek o víkendu České televizi řekl, že nikdy neměl úmysl statistiky o úmrtích na covid-19 tajit. Má ale podle něj smysl je zveřejňovat zhruba po třech dnech až týdnu. V reálném čase podle něj údaje nejsou dostatečně přesné a jejich pozdější korekce vyvolávají představy, že se zpětně mění.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!