Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš a Schillerová se budou snažit přesvědčit Vystrčila, aby Senát upravil daňové změny

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) o projednávání daňového balíčku v Senátu ve středu odpoledne. Babiš to řekl novinářům po pondělním jednání vlády. Představitelé ANO si přejí, aby Senát předlohu vrátil do sněmovny a vypustil z ní pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje slevu na poplatníka.

Návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, podle kterého se zvýší základní daňová sleva na poplatníka z 24 840 korun na průměrnou výši hrubé mzdy za předminulý rok, schválili tento týden poslanci ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, lidovců a TOP 09. Podle Pirátů měl být pouze alternativou Babišova návrhu na zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmu ve výši 15 procent, který byl schválen především díky ANO, ODS a SPD.

Totéž tvrdí i Babiš se Schillerovou. Ministryně v pondělí novinářům řekla, že se spolu s Babišem bude snažit přesvědčit senátory, aby „zákon opravili“. „Půjdeme do Senátu, abychom vysvětlili, že ten návrh ohledně slevy na dani byl alternativou,“ uvedl Babiš. Žádné navýšení slevy na dani podle jeho názoru není nutné, dodal. Premiér svůj návrh považuje za spravedlivější, než je návrh Pirátů.

Premiér odmítá, že by snížení sazby daně z příjmu na 15 procent znamenalo rozvrat veřejných financí v ČR, jak tvrdí někteří odborníci, opoziční politici či koaliční ČSSD. Sociální demokraté neprosadili návrh na sazbu daně z příjmu 19 procent. Ten byl podle Schillerové pro ANO nepřijatelný kvůli tomu, že by zvýšil daňové zatížení osob samostatně výdělečně činných. „Ti jsou nejzranitelnější skupinou, budou bojovat o přežití,“ uvedla s odkazem na koronavirovou epidemii.

Senátoři se neshodují v tom, jak by měla komora s daňovým balíčkem naložit. Z jejich pondělních vyjádření ale vyplývá, že předlohu zřejmě vrátí zpět do sněmovny. Někteří senátoři uvažují o pozměňovacích návrzích, podle jiných by měl Senát daňový balíček zamítnout. Zaznívají ale také hlasy pro schválení balíčku.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...