Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš nedorazil na jednání sněmovny o jeho daních, ANO protahuje jednání

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Klubu ANO se ve Sněmovně nepodařilo odročit debatu o daních ministra financí Andreje Babiše (ANO) na středeční podvečer, frakce si pak vyžádala dvouhodinou přestávku. Jednání by mělo pokračovat druhé hodině odpolední. Babiš se omluvil z pracovních důvodů z jednání sněmovny, která má probírat bod pojmenovaný Daňové podvody ministra financí. Do programu jej v úterý prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš záležitost označil za další „šaškárnu“.

Sněmovna by se ale měla zabývat bodem nazvaným Daňové podvody ministra financí zhruba čtvrthodinu. Následuje totiž pevně zařazený bod, v němž budou poslanci volit nové členy kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu.

Předseda poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek zdůvodnil žádost o odročení bodu s názvem Daňové podvody ministra financí na středečních 17:00 tím, že Babiš by se chtěl diskuse účastnit. Pro dnešek byl ministr financí z pracovních důvodů omluven. Babiš se měl od 11:30 zúčastnit v Jihočeském kraji slavnostního zahájení stavby dálnice D3 v úseku Ševětín - Borek.

Ministr financí má dorazit ve středu v 16.30 do Poslanecké sněmovny, která by měla debatovat o jeho příjmech. Bod Daňové podvody ministra financi považuje Babiš za nesmyslný, zdržuje podle něj legislativu, řekl dnes Babiš ČTK u Ševětína na Českobudějovicku při zahájení stavby nového úseku dálnice D3.

Návštěvu spojenou s D3 plánoval dlouho. „Ten program ve Sněmovně vznikl v úterý, kde pan Kalousek zase předvádí svoje lži. Já do Sněmovny pojedu a v 16:30 budu na tom bodu, který je nesmyslný, zase jen zdržuje legislativu a zase předvádí různé nesmysly,“ řekl Babiš.

Poslancům chce dnes odpoledne říci, že projev, který měl v úterý Kalousek je „totálně nesmyslný“. Babiš uvedl, že je jediný politik v Česku, který ukázal daňového přiznání za dvacet let.

„To nikdo neudělal. Tak nechť to udělá taky pan Kalousek a pan (Bohuslav) Sobotka, aby se lidé dozvěděli, odkud měli peníze, kolik daní zaplatili, odkud mají byty, jak zneužívali náhrady. Já mám čistý stůl. Čím víc potvrzení o příjmu jsem předložil a jasně jsem to zdokladoval, tak teď jede kampaň, kterou dělají někteří aktivisté novináři,“ řekl Babiš s tím, že pokud mají poslanci pocit, že debata o bodu nazvaném Daňové podvody ministra financí je důležitější než projednávání zákonů, je to problém těch, kteří to odhlasovali.

Požadavek na odklad debaty podpořilo jen 43 ze 146 přítomných poslanců, zejména z hnutí ANO a z Úsvitu. Proti bylo 75 poslanců, mezi nimi i značná většina z přítomných sociálních demokratů. Faltýnek hned po hlasování požádal o přestávku na jednání klubu.

Kalousek uvedl, že si dokáže představit „dojemný příběh o pracovním vytížení pana ministra“. Nařkl Babiše z toho, že dává přednost osobní prezentaci a pohrdá Sněmovnou. Kalousek tvrdí, že Babiš se vlastně přiznal k daňovým podvodům, když zveřejnil dokumenty o svých příjmech. Z údajů v nich podle předsedy TOP 09 vyplývá, že díky transakcím mezi Babišem a Agrofertem mohly obě strany odvádět méně peněz na daních.

Hned v úvodu středečního jednacího dne poslanci uctili minutou ticha oběti nacistické okupace. Vyzval je k tomu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v souvislosti s výročím obsazení zbytku Československa nacisty 15. března 1939.

Kalousek: Babiš je podezřelý nejméně ze čtyř daňových úniků

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí podezření nejméně ze čtyř daňových úniků, řekl ve Sněmovně šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Souvisí podle něho s nákupem korunových dluhopisů a s prodejem skoro bezcenných akcí. Sněmovna by měla podle Kalouskova návrhu v usnesení Babiše požádat o to, aby záležitosti do konce dubna věrohodně vysvětlil, nebo aby vyvodil osobní a politickou odpovědnost.

Z údajů z dokumentů, které si Babiš nechal zpracovat kvůli spekulacím o výši jeho příjmů auditory, podle Kalouska vyplývá, že ministr financí získal z prodeje akcií 748 milionů korun. Předseda TOP 09 se zaměřil zejména na firmu Profrost. Firma měla podle Kalouska základní kapitál menší než dva miliony korun a její úvěrové závazky byly totožné s jejími aktivy. Babiš prodal pětinový podíl skupině Agrofert, kterou tehdy vlastnil, za 527,5 milionu korun, pokračoval Kalousek.

Cenu označil předseda TOP 09 za ohromující, obchod za naprosto nesmyslný. Transakce podle Kalouska dává logiku jen kvůli dvěma daňovým únikům. Babiš příjem nedaní, Agrofert výdaj uplatňuje do daňového základu a šidí státní rozpočet, uvedl šéf TOP 09. Takové transakce jsou podle něho učebnicovým příkladem daňového podvodu.

Babiš tedy měl spolu s dalšími příjmy podle Kalouska dostatek peněz na nákup korunových dluhopisů skoro za 1,5 miliardy korun, které vydal koncem roku 2012 Agrofert. Šestiprocentní úrok pokládá za nesmyslně vysoký, úrokové sazby se tehdy podle Kalouska pohybovaly kolem dvou procent. Kalousek soudí, že pravou podstatou této operace bylo patrně skryté vyplacení dividend. Rovněž by podle Kalouska představovala dva daňové úniky, když Babiš nemusí výnos z dividend danit a Agrofert odečítá úrok od základu daně. „Proč se Daňová Kobra stala daňovým slepýšem, není těžké uhodnout,“ řekl.

Debata kolem Babišových daní je pseudokauza, zní z ANO

Debata kolem daní ministra financí Andreje Babiše (ANO) je podle šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vymyšlená pseudokauza, která má Babiše odstranit z české politiky. To, co předvádí opozice s vládní ČSSD a KDU-ČSL ve Sněmovně, označil Faltýnek před poslanci při diskusi o bodu s názvem Daňové podvody ministra financí za určité pokrytectví.

„Takže jestli by se tady mělo něco řešit a vyšetřovat, tak polistopadové fungování jednoho z nejhorších ministrů financí České republiky,“ prohlásil Faltýnek na adresu předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska, který bod na program prosadil.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

J. Čížek 12:33 16.3.2017
J. Čížek 19:41 15.3.2017
D. Fajt Nó Kalousek je ten pravý. 18:18 15.3.2017