Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš uvítal shodu lídrů EU na sankcích proti představitelům běloruského režimu

Premiér Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Brusel Premiér Andrej Babiš v pátek ocenil, že se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na bruselském summitu shodli na sankcích proti představitelům běloruského režimu. Zklamáním podle něj naopak je, že na seznamu čtyř desítek lidí odpovědných za falšování voleb a násilí proti opozičním demonstrantům není autoritářský vládce Alexandr Lukašenko.

Lídří unijních zemí se na sankcích připravených několik týdnů shodli nad ránem po více než osmihodinové debatě, v níž postup vůči běloruskému režimu řešili společně s napjatými vztahy s Tureckem. Běloruské postihy blokoval kyperský prezident, který chtěl výměnou za svůj souhlas prosadit do závěrů co nejtvrdší přístup vůči turecké těžbě poblíž Kypru.

„Je velice důležité, že dnes po jedenácté hodině vstoupí v platnost sankce proti skupině 43 lidí, kteří jako představitelé běloruského režimu dávali pokyny k násilí na Bělorusech a kteří falšovali volby,“ řekl novinářům před začátkem druhého dne summitu Babiš. Zmínění činitelé budou mít zmražen majetek v EU a zakázány cesty na její území.

Zklamáním je podle Babiše fakt, že na seznamu sankcí chybí Lukašenko, kterého EU kvůli zmanipulovaným volbám za prezidenta neuznává. Zařadit jej tam chtěly především pobaltské země a další státy východního křídla EU, část zemí však byla proti. Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela zatím unie preferuje snahu o dialog, který by v Bělorusku mohl vést k ukončení násilností vůči opozici a k vypsání nových voleb.

Český premiér také zdůraznil, že Polsko za podpory dalších visegrádských zemí připravilo plán ekonomické podpory pro Bělorusko. Na základě polské iniciativy vyzvali ve společných závěrech summitu lídři Evropskou komisi, aby připravila „komplexní plán ekonomické podpory demokratického Běloruska“.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Herec Adam Sandler (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Herec Adam Sandler (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Herec Adam Sandler (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...