Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš podržel Českou televizi. Vyzve poslance ANO, aby schválili její výroční zprávy

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš oznámil, že požádá poslance hnutí ANO, aby hlasovali pro schválené výročních zpráv České televize. Vyloučil tak připojení strany ke klubům KSČM a SPD, které byly k činnosti ČT kritičtí a avizovaly, že výroční zprávy neschválí. Babiš o tom informoval v úterý na svém twitterovém účtu.

„Jak asi víte, v březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy České televize. I když jsme vůči ČT často kritičtí a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv,“ uvedl v úterý Babiš.

05.února 2019 v 14:25, příspěvek archivován: 05.února 2019 v 19:47

Jak asi víte, v březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy @CzechTV. I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv.

Česká televize předkládá každoročně sněmovně své výroční zprávy o činnosti a o hospodaření. Zákon o ČT stanoví, že sněmovna může odvolat Radu ČT mimo jiné v tom případě, pokud poslanci dvakrát po sobě jednu ze zpráv neschválí. Rada mimo jiné volí generálního ředitele televize a její členy volí sněmovna.  

‚Pokřivené, rádoby profesionální poměry v televizi‘

Českou televizi kritizoval ve čtvrteční sněmovní debatě především Jiří Valenta (KSČM), který doporučoval výroční zprávy za roky 2016 a 2017 neschválit.  V souvislosti s ČT mluvil o neobjektivitě, podjatosti a o dehonestujících kampaních a o pokřivených, rádoby profesionálních poměrech v televizi. „Nejedná se mi o to, abych útočil na podstatu existence veřejnoprávního média. Neznamená to ale lhostejnost k neprůhlednému hospodaření a ke stylu zpravodajství a publicistiky,“ řekl komunistický poslanec, podle kterého není proč ČT hájit. Kritizoval také odměňování v ČT a její neochotu zveřejnit odměny některých jejích zaměstnanců.

Ke stanovisku neschválit výroční zprávy se přidal také poslanecký klub hnutí SPD Tomia Okamury.  Jiří Kobza (SPD) uvedl, že činnost ČT vyžaduje zásadní a hlubokou revizi z hlediska návratu objektivity a důvěry občanů. Snahu bojovat o důvěru podle svých slov nevidí. Jeho stranický kolega Lubomír Španěl řekl, že činnost ČT nepřipomíná nezávislé médium ani vzdáleně. Zpravodajství je podle něj zmanipulované a neobjektivní.

V reakci na to ministr kultury Antonín Staněk vyzval poslance, aby výroční zprávy schválili.  Neschválení zpráv by bylo politickým tlakem, který by mohl znamenat odvolání Rady ČT, řekl a dodal, že pro tento krok nevidí důvod. 

Na čtvrtečním sněmovním jednání se na hlasování o výročních zprávách ČT nedostalo. O schvalování výročních zpráv bude jednat Poslanecká sněmovna v březnu, přesný termín zatím není znám.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?