Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš zneužívá moc ve prospěch Agrofertu, řekl Fiala poslancům

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: Lidové noviny

PRAHA V případě ministra financí Andreje Babiše (ANO) už nejde o stálý střet zájmů, ale o zneužití moci ve prospěch jeho firmy Agrofert. V úvodu úterní schůze, na níž budou poslanci hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, to řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Podle Fialy si toho všimli i zástupci koaličních ČSSD a KDU-ČSL. „Ale my jsme jediní, kteří před tím nestrkají hlavu do písku,“ uvedl Fiala. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že se Babiš obohacuje na úkor veřejných rozpočtů. Nazval ho agrárním baronem.

Poslanci si odhlasovali, že v úterý budou moci jednat do půlnoci. Po téměř čtyřhodinové debatě jsou do diskuze stále přihlášeny dvě desítky poslanců.

Výzvy ke změně ministerstva

Babiš by měl podle něho změnit ministerstvo a místo financí řídit třeba kulturu, diplomacii nebo sociální věci. Skupina Agrofert by se měla podle Fialy oddělit od státu. Firmy z této skupiny by se neměly hlásit do výběrových řízení, neměly by čerpat dotace a pobídky a vláda by neměla psát zákony, které vyhovují zejména firmám z holdingu, uvedl Fiala.

Voliči, díky nimž se Babišovo hnutí ANO dostalo do Sněmovny, podle něho o možném střetu zájmů věděli. „Ale nevěděli, že začne moc využívat ve prospěch svých firem,“ dodal Fiala.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že se Babiš obohacuje na úkor veřejných rozpočtů. Na příkladu podpory výroby elektřiny ze solárních elektráren ukázal, že tato podpora také sloužila ziskům solárních baronů. „Zrovna tak tady bude mít nepřiměřeně velký zisk agrární baron podle zákona, který si sám napsal,“ prohlásil. „Všude, kde na sebe narazí zájem veřejných rozpočtů a Agrofertu, zájem Agrofertu bude mít vždy přednost,“ tvrdil. Poslanci budou podle něho na této schůzi hlasovat o osudu „korupčního režimu“.

Prospěch Agrofertu

„Cítíme, že tento obrovský střet zájmů je už za čarou,“ uvedl šéf frakce Úsvitu Marek Černoch. Zkritizoval ale taky plánovanou elektronickou evidenci tržeb, návrhy ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) týkající se Romů, zvýšení pravomocí veřejného ochránce práv a už schválenou novelu energetického zákona, která podle Úsvitu zdraží lidem energie.

Schůzi podnítily frakce TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Při hlasováním o něm hnutí ANO minulý týden navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení této podpory. Opozice tvrdí, že prospěch z ní má Agrofert.

Zřejmě největší pobavení v sále zatím v úterní debatě vzbudil sociální demokrat Jan Chvojka, jenž omylem kritizoval vládní poslankyni Janu Lorencovou (ANO). Kvůli jejímu projevu se domníval, že patří k rozpadajícímu se hnutí Úsvit.

Vláda hlasování přečká

Poslanci debatovali i o hereckých výkonech a Josef Hájek (ANO) opět zvedl téma o tom, že Kalousek minulou středu vystupoval ve Sněmovně opilý. Kalousek to označil za pomluvy.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že jeho poslanci nebudou hlasovat pro kádry z TOP 09 a ODS, s nimiž má tato země bohaté zkušenosti z doby jejich vládnutí. Po komunistech se však podle něj nemůže chtít ani to, aby vládu nadšeně podporovali.

Vláda hlasování o nedůvěře přečká, což připouštějí i iniciátoři schůze. Aby kabinet důvěru ztratil, muselo by pro opoziční návrh zvednout ruku nejméně 101 z 200 poslanců. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ale má v dolní komoře poměrně pohodlnou většinu 111 hlasů. Proti vládě by mělo hlasovat kolem pěti desítek poslanců. Komunisté i někteří nezařazení poslanci deklarovali, že se hlasování zdrží.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...