Pátek 24. června 2022, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš znovu odmítl předčasné volby, karty podle něj rozdá Zeman

Česko

  10:03
PRAHA - Předčasné volby nejsou řešením nynější situace při sestavování vlády, řekl v sobotu novinářům premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Pokračovat v jednání bude po úterním setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident je podle něj ten, kdo „rozdává karty“.

Andrej Babiš po jednání s ČSSD. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Předčasné volby nikdo nechce, musíme najít jiné řešení, aby vznikla vláda co nejdřív, protože už jsme všichni z toho unavení,“ řekl Babiš před otevřením Kramářovy vily, kde se v sobotu pořádal den otevřených dveří. O tom, zda by po krachu jednání se sociálními demokraty znovu začal s touto stranou jednat, jak o tom spekulují politologové, se nezmínil. Uvedl, ale že ho nezdar vyjednávání mrzí.

Pro Babiše bude v jednání o vládě Zemanovo stanovisko zásadní, setkají se v úterý

„Mně se stále něco vyčítá, ale ty takzvané demokratické strany udělaly co? Tři dny po volbách jsem jasně řekl, že s ODS máme stotrojku, ODS říká: naši voliči nechtějí být s hnutím ANO ve vládě, starostové stále útočí na mě, takže to vypadá, že to nemá řešení,“ uvedl.

Na dotazy novinářů ale doplnil, že řešení se vždycky najde a prezident Zeman je ten, který je nyní na tahu. „On je ten, který řekne, koho pověří. Počkejte do úterý večer a uvidíme,“ řekl.

ČSSD ve čtvrtek večer odstoupila od jednání kvůli tomu, že ANO nepřistoupilo na žádnou z požadovaných variant společné vlády bez trestně stíhaného premiéra. Podle Babiše trvala ČSSD při jednání stále na obsazení pozice ministra vnitra.

Na Hrad půjde i Filip

Premiér doplnil, že jeho hnutí se resortu vnitra nechce vzdát a obsadilo ho odborníkem, a nikoli politikem. Při vyjednávání o vládě bylo toto ministerstvo pro ČSSD podle Babiše „vlajkovou lodí“ místo resortu práce a sociálních věcí, který je blíže jejich programu. O ministerstvo práce podle něj ČSSD zájem nejevila. Sociální demokraté si stěžují, že Babiš kromě projevené neochoty k ústupkům opakovaně sociální demokraty urážel.

Konzultovat situaci s Hradem se chystá počátkem příštího týdne také šéf komunistů Vojtěch Filip. KSČM totiž plánovala případný kabinet ANO a ČSSD tiše podporovat. Jednání by podle Filipa nezkrachovala, kdyby komunisté dostali roli mediátora. Sociální demokraty přitom obvinil z příliš vysokých požadavků.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat