Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BADATELÉ BLOGUJÍ (NEJEN) O VĚDĚ

Česko

Discworld budoucnosti?

Mají, či nemají tedy vědci či jiní projektanti budoucnosti číst sci-fi? Mezi mými kolegy i žáky jsou její nadšení vyznavači i odpůrci. Tedy - rozhodně to není profesní povinnost, možná ani handicap .

A to jsem ještě nezmínil literaturu typu „fantasy“, ač i tady by se dal udělat docela zajímavý průzkum. Nemám teď na mysli jen kupř. kultovní díla Tolkienova nebo Herbertův cyklus Duna (tak aktuální pro současný místy horký, vysychající a zasolený svět). Vědeckou komunitu samozřejmě rozčleňuje i přístup k dílům mého oblíbeného Terryho Pratchetta.

Pratchettovská fantasy po mém soudu inspiruje vědce velmi mnohostranným způsobem. Jsme většinou až příliš specializovaní „fachidioti“ . Oceníme tedy jeho skvělé vědecko-popularizační knížky typu „ Věda na Zeměploše“, psané ve spoluautorství s dílčími odborníky na fyziku, biologii ap. Ale i v celé řadě dalších děl, zcela nevědeckých, nutí Pratchett racionálního, leč přece jen mnohdy hravého člověka dneška k sebereflexi, bilancování, alternativnímu nazírání. Vede jej ke zvážení toho, nakolik je jeho racionalita oprávněná a nakolik je svojí vážností svazující. Tedy bránící tomu, co považuji pro úspěšnou vědeckou práci za velmi nezbytné - vytvářet nestandardní pohledy, hypotézy „dostatečně nesmyslné pro to, aby mohly být „pravdivé“.

Základním, prvním a nezbytným předpokladem pro vývoj a vytvoření nových perspektivních vědeckých programů je formulace hypotézy. Ta obsahuje nejen známá východiska a poznatky, o které je možno se opřít, ale zejména kvalifikovaný odhad zahrnující i fantazii, kam by mohlo poznání až dojít a kde by se mohlo uplatnit, využít. Teprve v druhém kroku se řeší strategie výzkumného plánu, technické, personální a finanční zabezpečení atd.

Dlužno říci, že vědci mající schopnosti náhledu do budoucna a odvahu pro jeho formulaci a prosazení jsou vzácné a považované koření vědecké obce, neboť jsou nezbytnou podmínkou pokroku jednotlivých věd. Zde skutečně neplatí „držme se při zemi“. A blízkost akademické vědy a sci-fi může být přímo intimní.

Závěrečný příklad pro dnešek? Ve třetím dubnovém týdnu plánuje European Plant Science Organization (EPSO), což je společenství sdružující špičkové evropské odborníky „vědy o rostlinách“, svoji v pořadí již pátou výroční konferenci. Bude se konat ve Finsku, přesněji v Laponsku. Téma: Plants for Life - tedy rostliny pro život. Nikoliv pro zítřek ani pro pozítřek, ale pro další desítku let.

Zdeněk Opatrný, rostlinný fyziolog

***

lidovky.cz Celé texty a další blogy najdete na www.lidovky.cz/veda

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...