Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Barmánci prý schválili sporné změny v ústavě

Česko

RANGÚN Obyvatelé barmských regionů před třemi týdny zpustošených cyklonem Nargis prý v sobotu v drtivé většině hlasovali pro novou ústavu. Podle státní televize se pro ni vyslovilo celkem 92,48 procenta voličů.

Změny v ústavě nahrávají vládnoucí vojenské juntě, která si jejich prostřednictvím zajišťuje de facto neotřesitelné postavení.

Referendum se konalo ve dvou etapách. První byla uspořádána na většině barmského území 10.

května, druhá byla určena pro provincie Rangún a Iravadi, které byly nejvíce postiženy ničivým cyklonem Nargis, a konala se v sobotu 24. května.

Na tom, aby se hlasování konalo, trvala -navzdory obrovské humanitární katastrofě - vláda.

Cyklon Nargis se přehnal přes Barmu na počátku května a podle oficiálních údajů připravil o život převážně v iravadské deltě 78 000 lidí a na 2,5 milionu osob zanechal bez přístřeší a prostředků.

Podle barmských médií hlasovalo z 27,3 milionu oprávněných voličů celkem 26,8 milionu, tedy 98 procent. Junta odmítla referendum kvůli katastrofě odložit s odůvodněním, že „lidé se na hlasování těší“. Finance výměnou za vpuštění humanitárních pracovníků Ústava údajně představuje sedm stupňů přechodu k demokracii, zahraniční analytici ji ale označují za formu upevnění vojenské vlády. Dokument slibuje všeobecné parlamentní volby v roce 2010, zároveň ale zaručuje čtvrtinu mandátů vojákům a dává prezidentovi právo předat moc armádě v případě výjimečného stavu.

Zahraniční humanitární pracovníci, kterým barmský režim dosud odpíral vstup do země, se mezitím chystali zamířit do nejvíce postižených oblastí, aby zjistili, zda junta dodrží sliby pronesené o víkendu na dárcovské konferenci.

Předseda barmské vojenské vlády generál Than Šwei jim slíbil svobodu pohybu, protože právě tou mnohé západní země na konferenci podmínily poskytnutí finanční pomoci na obnovu země. Humanitární organizace nicméně stále čekají, až vláda stanoví přesná pravidla pro pomoc postiženým a začne svůj slib reálně plnit.

Přijde otevření zakázané zóny? „Dnes vyrážíme otestovat hranice,“ řekl v Rangúnu agentuře Reuters jeden z pracovníků velké západní humanitární organizace před odjezdem do regionu Iravadi, který byl od řádění cyklonu pro cizince zakázanou zónou.

Silnice v deltě podle Reuters lemují tisíce žebrajících lidí. Houfy dětí pokřikují na kolem projíždějící auta „hoďte nám něco!“, ale policie upozorňuje řidiče, aby dětem nic nedávali, protože „prostě jen žebrají“. Tři týdny po katastrofě je v Barmě stále ještě mnoho míst a vesnic, do kterých se zatím nedostala žádná pomoc.

***

Silnice v deltě lemují tisíce žebrajících lidí. Houfy dětí pokřikují na kolem projíždějící auta „hoďte nám něco!“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!