Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jurečka dá do tří týdnů vládě návrh zvýšit rodičovský příspěvek na 350 tisíc

Marian Jurečka (KDU-ČSL) s odborníky představil detaily důchodové reformy a balíček konsolidace veřejných financí. (11. května 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka sdělil iDNEScz, že je dohoda, že do tří týdnů půjde na vládu jeho návrh novely zákona o státní sociální podpoře, aby se rodičovský příspěvek od 1. ledna 2024 zvýšil na 350 tisíc korun . Znamenalo by to růst rodičovského příspěvku o padesát tisíc oproti současnému stavu.
  19:36

Jasno o přesném zvýšení rodičovského příspěvku ze současných 300 tisíc korun bude podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše do konce května. „Olze Richterové se povedlo o nutnosti tohoto kroku přesvědčit i zbývající koaliční partnery, z čehož mám velkou radost,“ sdělil iDNES.cz Bartoš.

„O konkrétní výši se bude ještě jednat, vše by mělo být pravděpodobně oznámeno do konce května. Je opravdu potřeba rodiče s malými dětmi podpořit, protože zatímco ceny letí nahoru, rodičovská se od roku 2020 nezvyšovala a rodiny tak mají 7 - 9,5 tisíce na osobu na měsíc. Patří tak mezi skupiny nejvíce zasažené současnou krizí, obzvláště samoživitelé. Je na čase jim alespoň částečně náklady dorovnat a ulevit,“ uvedl v pátek Bartoš.

„Jsme dohodnuti, ze se k tématu brzy vrátíme,“ potvrdila předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „TOP 09 nechce, aby šlo o zvýšení na dluh, a proto navrhujeme souběžně se zvýšením zkrátit maximální délku pobírání do tři let věku dítěte. Souběžně s tím však musí být zajištěna dostatečná kapacita školek a dětských skupin ve všech regionech,“ dodala Pekarová Adamová.

„O úpravě rodičovského příspěvku bude koalice jednat v následujících týdnech,“ zprostředkoval odpověď premiéra a předsedy ODS Petra Fialy mluvčí vlády Václav Smolka.

Rodičovský příspěvek se nyní vyplácí ve výši 300 tisíc korun. Je na rodiči, zda se rozhodne být doma s dítětem dva, tři nebo čtyři roky a podle toho si rozvrhnout čerpání rodičovského příspěvku.

Zástupci pěti stran koalice jednali o návrhu ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na zvýšení příspěvku na 350 tisíc korun i o návrhu Pirátů na pravidelnou valorizaci příspěvku již v polovině dubna.

„Moje ambice je dohodnout se na zvýšení ještě v letošním roce, nejpozději od ledna 2024,“ řekl dříve ministr Jurečka. Naposledy se rodičovská zvýšila v roce 2020 o 80 tisíc korun. „Zamrzl v roce 2020 a jeho reálná hodnota neustále klesá,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Ve čtvrtek koalice při představení svého návrhu úsporného balíčku mimo jiné oznámila, že počítá i s rušením některých daňových výjimek, například školkovného, což negativně pocítí rodiny s malým dětmi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!