Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bátora si s členy D.O.S.T. zazpíval hymnu. Přišel i Jakl

Česko

  19:10
PRAHA - Někdejší kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora poprvé po odchodu z úřadu veřejně vystoupil na sněmu iniciativy D.O.S.T., ale vznik nové strany nepotvrdil.

Kytici pro prezidenta přinesla šéfka Suverenity Jana Bobošíková, sympatizantka Akce D.O.S.T., kterou vede poradce ministra školství Ladislav Bátora (vlevo) foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Na sněm dorazil i prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který zde vyřídil pozdravy od hlavy státu. Stovka účastníků zároveň podepsala petici proti zavedení eura a podpořila výjimku z Lisabonské smlouvy.

"Není to na pořadu jednání," odpověděl předseda konzervativní iniciativy Bátora na dotaz, zda se na uzavřeném sněmu hovořilo o vzniku nové strany. Členové občanské iniciativy nicméně podepsali memorandum, kde se zavázali nadále hájit tradiční hodnoty jako je rodina, národ a suverénní stát. Co se týká konkrétních kroků, Bátora zmínil jen pořádání diskuzí Hovory na pravici.

Petice proti euru slavila na sněmu úspěch

"Odmítáme rezignovat na objektivitu a otevřenost kvůli modlám multikulturalismu a politické korektnosti," sdělili účastníci ve svém prohlášení, kde zároveň odmítli nařčení z xenofobie a extremismu. Sobotní akce se v pražských Emauzích zúčastnila zhruba stovka členů, kteří akci vpodvečer zakončili společným zpěvem české hymny.

Setkání přišel podpořit i prezidentův tajemník Jakl. "Nejsem tu tajně, pan prezident to ví a řekl mi, ať účastníky pozdravuji," uvedl. Na sněmu vystoupila také předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, která zde sbírala podpisy pod petici Nenuťte nám euro. Tu prý účastníci ochotně podepisovali.

S projevem vystoupil i poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček (ODS).

KAUZA BÁTORA:

Předseda spolku Bátora působil v uplynulém půlroce ve vysokých funkcích na ministerstvu školství, kam si jej přivedl sám ministr Josef Dobeš (VV). V minulosti Bátora kandidoval za nacionalistickou Národní stranu ve volbách do sněmovny.

Před lety se také účastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.

D.O.S.T. má pouze kolem 800 signatářů

Konzervativní iniciativa D.O.S.T. podporuje prezidenta Václava Klause v odporu proti lisabonské smlouvě a Evropské unii. Bátora se s Klausem pravidelně schází a prezident jej podpořil v době, kdy někteří politici a organizace protestovali proti Bátorovu působení na ministerstvu školství.

ČTĚTE VÍCE:

Akce D.O.S.T. má podle údajů na svém webu kolem 800 signatářů. Židovská obec označila ve své zprávě o stavu antisemitismu v ČR za rok 2010 spolek jako "poměrně nebezpečný fenomén nejen pro české Židy, ale pro celý demokratický vývoj v ČR. Členové sdružení vystupovali také proti sexuální výchově ve školách a proti srpnovému pochodu sexuálních menšin v Praze.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...