Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bémův návrat: ODS to může poškodit, bojí se Pospíšil

Česko

  15:57
PRAHA - Exprimátor Pavel Bém se vrací do ODS. Stáhne bývalý významný člen strany partaj ke dnu? Místopředseda strany Jiří Pospíšil se bojí, že to může ODS poškodit. Podobně se vyjádřil i senátor Přemysl Sobotka. Podle něj je Bémův návrat předčasný. Další místopředseda Tomáš Chalupa to ale tak černě nevidí.

„Nemám z toho radost, obávám se, že to může ODS poškodit,“ řekl serveru Lidovky.cz Pospíšil. V ODS to nyní vře, strana neuspěla v krajských volbách, totálně propadl i její kandidát v prezidentské volbě. Návrat Pavla Béma, jehož tušené nadstandardní kontakty s lobbistou Romanem Janouškem potvrdily nahrávky jejich telefonních hovorů, tak může ODS sebrat další voliče.

Negativně se k Bémovu návratu staví i Přemysl Sobotka. "Pokud nebylo vyšetřování odloženo, tak je návrat předčasný a zbytečně ODS poškozuje," řekl serveru Lidovky.cz

Předseda senátního klubu Jaroslav Kubera se ale domnívá, že občanští demokraté mají tak velké problémy, že Bémův návrat jejich reputaci zásadně neovlivní.

„Z věcí, které ODS ubližují, je tohle margimální záležitost. Problémy ODS jsou tak velké, že návrat Pavla Béma nebude mít žádný vliv a za dva dny zapadne,“ mínil Kubera.

"Kladné stránky"

Návrat pražského exprimátora, který měl od zveřejnění telefonátů s Janouškem přerušené členství, některé členy ODS překvapil. „Jsem překvapen, ale je to v kompetenci místní rady a nám nezbývá, než to respektovat. Nemyslím si, že to nějak zásadně ovlivní obraz ODS,“ popsal serveru Lidovky.cz poslanec Zbyněk Stanjura.

ČTĚTE VÍCE:

Mnohem vstřícněji se k Bémovi staví místopředseda strany Tomáš Chalupa. Podle něj je zásadní i to, že Bém nebyl z ničeho obviněn. Jeho období v čele Prahy prý navíc přineslo i mnoho kladů.

„Rozhodnutí o obnovení členství Pavla Béma předcházela hluboká diskuse mezi členy místního sdružení, tedy mezi lidmi, kteří ho dlouho a nejlépe znají. Rozumím tomu, že v jejich úvahách sehrálo roli i to, že Pavel Bém nebyl z ničeho obviněn. Rada místního sdružení je podle stanov jediným orgánem, který o obnovení členství může rozhodnout. Já její rozhodnuti respektuji,“ řekl Chalupa.

"Přispěl, nebo ublížil?"

„Je nepochybné, ze se vedou a asi i nadále povedou diskuse o tom, zda Pavel Bém jako primátor Praze přispěl, nebo ublížil. Já jsem přesvědčen, že kladné stránky převažují,“ doplnil.

Béma se zastal i nezařazený poslanec Michal Doktor. „Pavel Bém z ODS odejít neměl,“ domnívá se. „Kampaň, které proti němu byla vedená, byla naprosto účelová. Měla být využita pouze k přeskládání moci v hlavní městě Praze,“ dodal.

Exprimátor Pavel Bém měl přerušené členství kvůli kauze zveřejněných telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem, z nichž vyplývalo, že Janoušek měl významný vliv na rozhodování hlavního města. ODS teď přijala Béma zpátky do strany. Rozhodla o tom rada místního sdružení Bubeneč-Dejvice v Praze 6.

Autoři: ,