Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Berlinale se muselo obejít bez Havla i Robertsové

Česko

Po včerejší večerní premiéře mohou diváci v Berlíně dnes a ve čtvrtek zhlédnout jediný český snímek v oficiálním programu Berlinale – dokument Občan Havel.

BERLÍN (od zpravodajky LN na mezinárodním filmovém festivalu) Prvního mezinárodního uvedení snímku Občan Havel se bohužel neúčastní „hlavní hrdina“ filmu, Václav Havel, který své zahraniční cesty kvůli nedávné zdravotní indispozici omezil na minimum. Občana Havla v Berlíně prezentuje režisér Miroslav Janek spolu s producenty Jarmilou Polákovou a Pavlem Strnadem.

Očekává se, že snímek vzbudí zájem ze strany zahraničních distributorů. Vedle festivalových projekcí je naplánována také beseda o filmu, kterou v Berlíně zítra uspořádá České kulturní centrum.

Bez osobní přítomnosti hlavní hvězdy se musel obejít i celovečerní debut amerického režiséra Dennise Leeho Fireflies in the Garden (Světlušky v zahradě), který byl největší atrakcí závěru minulého týdne. I když jej do Berlína nedoprovodila populární Julia Robertsová a fanoušci před festivalovým palácem se museli spokojit se skromnější delegací, jíž dominoval herec Willem Dafoe, pozornost budil tento snímek značnou.

Julia Robertsová hraje ve filmu matku, která zemře hned v úvodní sekvenci. Nicméně se do příběhu často vrací v početných flashbacích, kdy se hlavní hrdina obrací k dětství, aby si uvědomil, nakolik ho tehdejší zážitky dodnes ovlivňují. Účast na vcelku povedeném nezávislém snímku přijala Julia Robertsová mimo jiné i proto, že ho nasnímal její manžel, kameraman Daniel Moder.

O dětech, ale ne pro děti Světlušky v zahradě nejsou zdaleka jediným filmem na Berlinale, který se zabývá dětstvím. Dokonce se dá říci, že tyto snímky určují tvář letošního ročníku.

Děti jako svědkové událostí, pozorovatelé i hlavní aktéři, děti zneužívané, unášené, milované, vzpurné i oddané… Prakticky v každém filmu, který byl letos na Berlinale vybrán do soutěžení sekce nebo je promítán jako nesoutěžní snímek v hlavním programu, hrají děti důležitou, často i nejdůležitější úlohu.

Dítě hraje zásadní roli i v novince režiséra Erika Zonky nazvané Julia. Tilda Swintonová si tu zahrála excentrickou alkoholičku, která své problémy hodlá vyřešit velmi svérázným způsobem: unese syna své sousedky s vidinou tučného výkupného od chlapcova otce. Věci se ale nevyvíjejí podle jejích představ, z alkoholičky a únoskyně se postupně stává i zlodějka a vražedkyně. Film, z něhož se nakonec vyklube moralita, vznikl nejspíš kvůli skvělé herecké příležitosti pro Tildu Swintonovou, která ze sebe na plátně vydává opravdu všechno.

Ve výčtu filmů „o dětech, ale rozhodně ne pro děti“ nemůže chybět americký snímek Damiana Harrise Gardens of the Night (Zahrady noci), který líčí pohnuté osudy dětí unášených kvůli prostituci a pornografii. Poněkud vlídnější, a dokonce i vtipný byl íránský snímek Majida Majidiho The Song of Sparrows (Cvrlikání vrabců) o životě „takové normální rodiny“ na íránském venkově.

Autor: