Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Besser odvolal ředitele, který odmítl podepsat 'losovačku'

Jiří Besser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Besser | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr kultury Jiří Besser odvolal Vladimíra Opělu z funkce ředitele Národního filmového archivu (NFA), co odmítl bez písemného nařízení z ministerstva podepsat výběrové řízení formou losování na organizátora tendru na dodavatele nového depozitáře. Uvedl to týdeník Respekt.

Respekt ve svém pondělním vydání napsal, že pokyn k vypsání tendru dal Opělovi v červenci šéf investic ministerstva Milan Philipp Štrajt. Zároveň mu prý předal i prospekt společnosti Allowance jako spolehlivého administrátora výběrových řízení.

Respekt také uvedl, že Bessera se Štrajtem spojuje společný známý Pavel Hrách, kterému pražský městský soud uložil podmíněný trest za uplácení vlivné manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové.

BESSER SE ZPOVÍDAL Z KAUZY ŠÉFŮM STRAN:

Ministr kultury Jiří Besser

Ministr kultury Jiří Besser

Besser vysvětlil svému stranickému šéfovi Petru Gazdíkovi (STAN) a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi svoje styky s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl odsouzen za korupci. Gazdík řekl, že mu Besser během víkendu předložil důkazy, které jsou v přímém rozporu s tím, co o jeho údajné spolupráci s odsouzeným psala média. Rozptýlil tak podle něho podezření, že by se mohl podílet například na praní špinavých peněz.

"Já panu ministrovi věřím," řekl Gazdík. V pátek se o kauze vyjadřoval příkřeji, uvedl tehdy, že ho Besser zklamal. Na pondělní ráno Besser svolal tiskovou konferenci.

"Doznal pochybení, kterého se dopustil, když informace o svém angažmá ve společnosti neuvedl v majetkovém přiznání," dodal Gazdík. Besser je podle něho ochoten za tento prohřešek nést důsledky, tedy zaplatit pokutu.

Tím, že svoje spojení s Hráchem vysvětlil Gazdíkovi a Schwarzenbergovi, podle šéfa sněmovní frakce STAN pro ministra kultury kauza nekončí. Měl by důkazy představit i veřejnosti a svým stranickým kolegům. V úterý se bude případem zabývat předsednictvo TOP 09, za další týden širší vedení STAN. O záležitosti chce s ministrem hovořit i premiér Petr Nečas.

Lidovým novinám řekl, že pokud by kterýkoli ministr porušil zákon, považoval by to za vážné. "Ministři za ODS odstupovali, i když se jim žádné porušení neprokázalo. Například Pavel Drobil," připomenul šéf ODS odchod ministra životního prostředí kvůli podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí.

Štrajt nařčení odmítá a v souvislosti s Hráchem jde prý jen o náhodu, řekl, že považuje za absurdní, že by mohl ze své funkce někoho k podobnému kroku nutit. Zástupce firmy Allowance nezná. Zakázku podle něj naopak chtěl ovlivňovat manažer projektu depozitáře Martin Kotík. Ministerstvo nyní uvažuje, že na něj podá trestní oznámení, uvedl Štrajt.

Podle týdeníku se Opěla snažil, aby ministerstvo administrátora tendru vybralo z více firem, a připravil i podklady. Allowance prý ale připravila podklady pro výběr stavitele depozitáře za 150 milionů tak, že se plánované otevřené řízení změnilo ve výběr losováním.

"Opělovi se do takto podezřelého podniku nechtělo, a tak oznámil ministerstvu, že losování nepodepíše, dokud mu to pan Miloš Štrajt výslovně nenařídí," napsal týdeník s tím, že pár dnů na to mu Besser nabídl, aby odstoupil ze zdravotních důvodů. Potom, co nezareagoval, byl odvolán, píše list. Připomíná, že od Nového roku už nebude možné o státních zakázkách rozhodovat neprůhledným losováním.

Lidové noviny (LN) citovaly architekta Kotíka, že jeho společnost zpracovala podmínky pro výběr administrátora tendru na dodavatele a ministerstvo souhlasilo. Pak podle něj ale vydalo pokyn přenechat vše bez výběrového řízení agentuře Allowance, která doporučila zúžené výběrové řízení losováním. Kotík dodal, že Opěla se příkazu nijak nebránil, jen to chtěl mít písemně potvrzeno od ministerstva.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezitím Kotíkova firma k projektu prý dodávala dílčí práce a v jejich rámci posuzovala papírový odhad společnosti Art Design, která sečetla, že by se stavba měla prodražit o 23 milionů...došli jsme k závěru, že není nutné částku navyšovat a trvali jsme na původních 150 milionech, které podle našich výpočtů zahrnovaly i dostatečnou rezervu," doplnil pro LN Kotík.

Deník dodal, že ministerstvo ale požadovalo, aby v zúženém výběrovém řízení byla jako podmínka vypsaná částka 173 milionů korun.

Archiv nyní povede náměstek František Mareš. Besser se nicméně minulý týden rozhodl podpořit otevřený výběr stavebníka, podle Respektu v reakci na rozruch, který odvolání Opěly vyvolalo.

Proti způsobu, jakým byl Opěla odvolán šest týdnů před skočením svého mandátu, protestuje na šest desítek signatářů otevřeného dopisu akademické obce. Podle nich byl způsob jeho odvolání netransparentní a nedůstojný.

ČTĚTE VÍCE:

Ministerstvo ho zdůvodnilo tím, že vyplatil 3,5 milionu korun soukromému subjektu na základě neplatných dokumentů za práci, která z podstatné části nebyla a ani nemohla být nikdy provedena. Opěla odmítl situaci komentovat.

Štrajt funkci na ministerstvu zastává podle Respektu od ledna. Bez výběrového řízení si ho na úřad přivedl Besser s tím, že ho se Štrajtem před šesti lety "kdosi" seznámil na soukromém večírku.

V souvislosti s Hráchem média nedávno uvedla, že je Besserovým společníkem ve firmě Comoros Group. Štrajt pak podle Respektu koupil v roce 2008 podíl v developerské společnosti Bagan Group, kterou o rok dřív spoluvlastnil Hrách. Štrajt k tomu řekl, že jde jen o náhodu. "Znám ho (Hrácha), byli jsme si představeni," řekl Štrajt týdeníku.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Seniorka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Seniorka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Seniorka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!