Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezdomovec odevzdal nalezených 50 tisíc. Málem ho zničily

Česko

  9:08
LITVÍNOV - Původně si chtěl v kontejneru sehnat jen něco k jídlu. Byl teplý srpnový den, když se Zdeněk Horváth vydal na lov do parku v problémovém litvínovském sídlišti Janov. Jenže namísto večeře vytáhl z popelnice zažloutlou obálku naditou dvoutisícovými bankovkami. Nález neprodleně ohlásil, poctivost se však Horváthovi příliš nevyplatila.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Více než padesát tisíc korun držel jednapadesátiletý muž, který v Litvínově přespává po ubytovnách, v rukou vůbec poprvé. Přesto neváhal a zachoval se čestně. Nález ohlásil na nedaleké policejní služebně. Vedení města mu za odměnu věnovalo stravovací poukázky v hodnotě 1200 korun.

Jakmile se však zpráva o jeho nálezu rozkřikla po městě, strhla se o peníze pořádná mela. Na bezdomovce začali naléhat tamní lichváři, aby dosvědčil, že svazek bankovek patří právě jim.

"Zkoušeli to na něj, na ubytovnu za ním přijeli dokonce nějací romští bossové. Nutili jej, aby vypověděl, že jsou to jejich peníze. Chtěli jsme, ať na ně podá trestní oznámení, odmítl ale," popisuje šéf litvínovských strážníků Zdeněk Urban.

Šest zájemců
Celkem se o peníze ucházela na policii hned šestice zájemců. Žádný však nedokázal prokázat, že více než padesát tisíc je jejich. Enormní tlak na svoji osobu vyřešil Horváth po svém. "Jeden čas se schovával v nějakém bunkru v lese. Teď už je zase zpátky, pobíhá po městě," popisuje Urban.

Policisté mezitím vyloučili variantu, že by peníze pocházely z trestné činnosti. Případ proto putoval k soudu. U něj se o bankovky v půlroční lhůtě už nikdo oficiálně nepřihlásil. "Žádná žaloba o vrácení peněz nebyla podána," potvrdila předsedkyně mosteckého okresního soudu Blanka Pospíšilová.

Nález půjde nejspíše na charitu
Od února tak peníze definitivně připadly městu. Jak s nimi naloží, vedení Litvínova zvažuje. Nejspíše půjdou na charitu. "Můj záměr je, aby je radní směřovali pro potřeby dětí. Třeba je věnujeme mateřskému centru," nastiňuje starosta Daniel Volák (ODS).
Volák zároveň avizuje, že brzy "opráší" i další plán, jak přitáhnout do janovského sídliště více peněz. Stejně jako loni hodlá starosta oslovit významné podniky s žádostí o příspěvek na zlepšení života v Janově. "Věřím, že se nám podaří u firem zase uspět," doufá Volák.

Loni se podařilo ve sbírce vybrat několik milionů korun. Město za to do Janova pořídilo pojízdnou policejní služebnu či nové odpadkové kontejnery, policisté zase vyfasovali moderní zásahové obleky na střety při demonstracích extremistů.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat