Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běžkyně? Formanová: Je to kluk

Česko

Je to vůbec žena? Středeční suverénní triumf běžkyně na 800 metrů Caster Semenyaové rozpoutal debaty. A nejen proto, že Jihoafričanka se berlínským časem 1:55,45 na necelou vteřinu přiblížila rekordu mistrovství světa Jarmily Kratochvílové z Helsinek 1983. Víc než čas se probírá její pohlaví.

BERLÍN/PRAHA Ač je jí teprve osmnáct, vzbudila poprask. Je svalnatá, má hlubší hlas a taky chloupky na tváři.

„Zaregistrovala jsem ji už v rozbězích. Můj dojem? Propána, vždyť je to kluk! A myslím si to pořád,“ říká Ludmila Formanová, mistryně světa v běhu na 800 metrů z roku 1999 v hale i pod širým nebem.

Zároveň však přidává pohled odborníka. „Pochybnosti vznikly při pohledu na ni, ale vím, že platí presumpce neviny. Jenže na druhé straně není možné, aby holka v osmnácti letech běžela tak rychle, to by bylo ještě něco víc než zázrak přírody. Právě kvůli tomu neskutečnému zlepšení,“ naráží bývalá atletka na strmý vzestup Semenyaové.

Zlepšení o sedm a půl vteřiny Jihoafrická půlkařka sice přijela do Berlína v roli světové jedničky za čas 1:56,72, ale ještě loni utíkala o sedm a půl vteřiny pomaleji.

„Je jasné, že to vzbuzuje podezření,“ míní Formanová. „Kdyby se za rok zlepšila o dvě, o tři vteřiny, to bych ještě pochopila. Závodila jsem s Ruskou Mastěrkovovou nebo Mutolaovou z Mosambiku a vím, jak jsme šly nahoru. Výjimečný talent se narodit může, ale takhle výjimečný, navíc podpořený jejím vzezřením, to zkrátka pochybnosti budit musí.“

Formanová není sama, kdo pochybuje. Už před třemi týdny, po famózním zlepšení Semenyaové, vyzvala federace IAAF vedení jihoafrické atletiky, aby nechalo ověřit, zda je běžkyně skutečně ženou.

„To ale zabere spoustu času,“ řekl mluvčí IAAF Nick Davies.

Na testech se podílí gynekolog, endokrinolog a další odborníci.

„Možná to bude něco jako sex testy, které se v atletice běžně dělaly do olympiády v Atlantě. Pak je zrušili, že prý to není etické. Což nechápu, vždyť v atletice jde o velké peníze,“ kroutí hlavou Formanová. „Ale dělalo se to tak, že nám odebrali trošku slin, což mi přijde míň neetické, než když na vás při dopingové kontrole při čurání dohlíží komisařka,“ myslí si. A co nastane, pokud se prokáže, že nová šampionka není žena?

„Kdyby se ukázalo, že si změnila pohlaví, a tudíž podváděla, bylo by to jednoduché,“ řekl mluvčí IAAF Davies. „Ale pokud by vždy žila v přesvědčení, že je žena, bylo by to složitější,“ dodal.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!