Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bilancování dvaceti let českého filmu začíná v ČT

Česko

Ucelené ohlédnutí za českým hraným celovečerním filmem po roce 1989 vysílá první program České televize ode dneška každé úterý od 20 hodin.

Cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, který pro Českou televizi připravil režisér Petr Vachler, formou filmové kroniky mapuje rok po roce zásadní události a tvůrčí činy v domácí české kinematografii během posledních dvaceti let.

Dokumenty nemají pouze zaznamenat konkrétní filmovou tvorbu „po sametu“, ale rekapitulují také proměnlivou atmosféru v různých letech, v souvislostech politického a společenského dění. Součástí dokumentů je tedy historický exkurz do naší nedávné minulosti doprovázený ukázkami z filmů a zejména oživený komentáři, názory, postoji a vzpomínkami více než dvou stovek osobností s filmovou tvorbou spjatých. V jednotlivých dílech dokumentárního cyklu hovoří autoři, herci, režiséři, kameramani, ale také producenti a filmoví recenzenti. Například režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a další.

Dokument plus film roku Mezi hereckými osobnostmi naší porevoluční kinematografie diváci spatří mimo jiné Annu Geislerovou, Tatianu Vilhelmovou, Pavla Lišku, Kláru Issovou, Jiřího Bartošku, Martina Dejdara, Jiřího Macháčka, Jana Budaře, Vlastu Chramostovou, Danielu Kolářovou, Ivu Janžurovou, Lenku Vlasákovou, Zuzanu Stivínovou, Tomáše Hanáka... Autoři ještě stihli v rozhovoru zachytit názory herce Vladimíra Dlouhého a producenta a publicisty Pavla Melounka, kteří zemřeli během přípravy a natáčení cyklu.

Každý z dvaceti dokumentů Rozmarná léta českého filmu v komponovaném večeru doplní konkrétní film natočený v daném roce, ke kterému se dokument váže. Začíná se chronologicky od roku 1989 až do roku 2009. Prvním je dnes snímek režisérky Ireny Pavláskové Čas sluhů s Ivanou Chýlkovou a Karlem Rodenem v hlavních rolích.

Česká televize, která je největším koproducentem českých filmů, se od roku 1992 podílela na vzniku více než 200 snímků.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...