Nábytek, který mohli návštěvníci ve vile obdivovat, bude po dobu oprav vystaven v oranžerii Trojského zámku. Ta byla nedávno otevřena po likvidaci škod, které způsobily povodně.
Vila z roku 1911 se do současnosti dochovala v podstatě v původním stavu. Před lety jen byla obnovena měděná střešní krytina a doplněno zateplení. Rekonstrukcí prošlo podkroví, zmodernizována byla kotelna. Budova vyžaduje sanaci a opravy jednotlivých architektonických částí a prvků. Je také nutné opravit rozvody elektřiny, vzduchotechniku a klimatizaci. Rekonstrukce se dočká i zahrada, jež je dnes zarostlá tak, že slavnou vilu v Mickiewiczově ulici téměř zakrývá.
Vila s ateliérem byla postavena podle návrhu sochaře Františka Bílka, jednoho z nejvýraznějších představitelů expresivního pojetí secesního symbolismu.
Oprava Bílkovy vily je jedním z prvních kroků zřizování nového návštěvnického okruhu zaměřeného právě na slavné pražské vily. Do sítě slavných rodinných sídel, postavených především v době první republiky, mají kromě Bílkovy vily patřit také Loosova-Müllerova vila v Praze 6, Trmalova vila v Praze 10 a nově také Rothmayerova vila ve Střešovicích, kterou od původních majitelů odkoupí pražský magistrát - hodlá ji zpřístupnit veřejnosti. Sjednocení architektonicky proslulých pražských vil ale zatím provázejí nejasnosti. Každý z objektů totiž spravuje jiná instituce. Bílkovu vilu spravuje Galerie hlavního města Prahy, Trmalova vila je majetkem desáté městské části a LoosovaMüllerova vila spadá do péče Muzea hlavního města Prahy.
Představit slavné vily hodlá i Praha 6, jakési jejich muzeum s modely by ráda zřídila v nově rekonstruovaném Skleněném paláci.