V suterénu vily bude přístupné badatelské Bílkovo studijní a dokumentační centrum, v prostorném ateliéru v prvním patře si lze prohlédnout sbírku Bílkových soch a plastik a ve vrchních patrech skici a grafiku. Ve vile je původní nábytek, který ilustruje Bílkovu fantazii a zálibu v přírodních a náboženských symbolech.
Vila Františka Bílka (1872 až 1941) byla postavena před 100 lety. Nacházel se v ní velký světlý ateliér i obytná část. Nepřehlédnutelná stavba stojí na tramvajové trase od stanice Malostranská k Pražskému hradu. Budova je obložena červenými cihlami a obklopena zahradou. Vila patří od 60. let 20. století Praze a spravuje ji Galerie hl. města Prahy.
Otevřeno bude denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné bude činit 120 korun pro dospělé, snížené vstupné 60 korun. Badatelna v suterénu bude přístupná vždy ve středu na objednání u Galerie hl. m. Prahy. V souvislosti s vilou je připraven také doprovodný program například pro školy.
Opravy domu začaly v roce 2008. Rekonstruovalo se téměř vše včetně podlah, byly provedeny i restaurátorské práce, udělala se nová elektroinstalace, klimatizace, upravena byla zahrada. Rekonstrukce přišla Galerii hl. města Prahy na 40 milionů korun.
Ve spolupráci Galerie hl. města Prahy a nakladatelství Arbor vitae vyšla publikace František Bílek a jeho pražský ateliér, která je úvodním dílem z nové bílkovské knižní edice. Graficky ji upravil Robert V. Novák, texty přispěli Petr Wittlich, Jindřich Vybíral, Zdeněk Lukeš, Martin Krummholz a Hana Larvová.