19. listopadu 2009 14:16, aktualizováno  19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bílou tygřici roztrhali v liberecké zoo lvi. Vedení zpřísnilo ve výběhu pravidla

Tygřice Isabella na asnímku z prosince 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygřice Isabella na asnímku z prosince 2008. | foto: ČTK

LIBEREC Liberecká zoo ztratila svou chloubu - bílou tygřici Isabellu. Do jejího venkovního výběhu se dostali dva lvi a sedmnáctiletou samici roztrhali. "Tygřice neměla téměř žádnou šanci," říká šéf zoologů Luboš Melichar.

Samec Sultán a samice Elsa pronikli do venkovní expozice, kterou už obývala tygřice Isabella, při rutinním vypouštění šelem z ubikací. "Normálně žijí odděleně a nesmějí se setkat, i přes sklo na sebe někdy doráželi," řekl ředitel zahrady David Nejedlo.

Jak se lvi k tygřici dostali zoo s jistotou neví. "Zvířata byla pouštěna do výběhu standardním způsobem. Bezpečnostní systém pravděpodobně selhal, nebo byl zvířaty obejit. Což se po celá léta používání jevilo jako nemožné. Byla to stoprocentně souhra hloupých náhod," řekl serveru Lidovky.cz zoolog.

Zoo již přijala bezpečnostní opatření
Vedení zoo již přijalo opatření, která mají zabránit opakování neštěstí. Obává se, že si lvi mohli zapamatovat, jak přelstili techniku a dostali se k tygřici. Již od pátku se proto nebudou cesty šelem při vyhánění z venkovního a vnitřního výběhu křížit. Šelmy dosud rotovaly mezi pěti výběhy, aby měly všechny stejné podmínky.

Výběhy jsou totiž různě velké a atraktivní. Nyní budou lvi trvale obývat jen největší výběh, právě ten, v němž zaútočili na tygřici. O dalším rotování tygrů, kteří musí být trvale mimo říje odděleni jeden od druhého, není rozhodnuto. "Současný způsob fungoval 12 let a nikdy se nic podobného nestalo," poznamenal mluvčí zahrady Ivan Langr.

Událost se odehrála během pár sekund a nebylo možno jí zabránit. "Zařízení je postavené tak, aby se kočky nedostaly ven k návštěvníkům, což zároveň znemožňuje rychlou reakci pracovníků zoo. Navíc se to seběhlo všechno strašně rychle," říká Melichar. Také upozornil na nebezpečí celého incidentu: "Šelma se v ten moment dostane do tranzu a je schopná zabíjet. Tu pozornost ji neodvrátíte naprosto ničím."

Jak je možné, že lvi tygřici usmrtili?  "Jsou to dva velcí predátoři na malém prostoru. Oni se nesnesou. V přírodě by to dopadlo tak, že by jim tygřice utekla. Tady neměla šanci," říká Melichar. Zároveň dodává, že tyto dva druhy se ve volné přírodě už nepotkají.

Nerovný boj: lvi jsou dvakrát těžší
Chovatel byl v době neštěstí v jiné části pavilonu, a když jej podivné zvuky přivedly zpět, nemohl už zasáhnout, ale jen bezbranně přihlížet boji. Přestože se snažil obrátit pozornost lvů na sebe, zájem lvího páru byl soustředěný na tygřici. Byl to nerovný boj, tygřice vážila asi 100 kilogramů. Lvice má zhruba dvojnásobnou hmotnost a samec je ještě o 50 kilogramů těžší. 

Ošetřovatelé se nemohli přibližně hodinu k mrtvé tygřici dostat. Jeden ze lvů nechtěl tělo opustit. Zoologická zahrada zdůraznila, že při nešťastné události nemohl být zraněn personál zoo ani její návštěvníci.

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Liberecká zoo je jako jediná v Česku chová od roku 1994 a usmrcená Isabella byla zakladatelkou chovu bílých tygrů v Liberci. Veterináři ji nyní podrobili pitvě. Podle ředitele zoo mohla žít ještě nejméně dva roky.

Isabella pod Ještěd přicestovala jako dvouletá v roce 1994 ze zoo Eskilstuna ve Švédsku se svým dvojčetem Columbem. Po výměně samců v roce 1999 Isabella porodila v roce 2002 trojčata Artemis, Afroditu a Achilla.

Zoo Liberec nyní ještě chová samce Parise a samici Suryu Báru. Lvi Sultán (14 let) a Elsa (11 let) pocházejí z dánského zoo Givskud, odkud do Liberce dorazili v roce 2001.

ČTK, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)