Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Liberci se narodila tři mláďata vzácných bílých tygrů

Bílí tygři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílí tygři (ilustrační foto). | foto: Reuters

Liberecká zoologická zahrada má důvod k oslavě. Narodila se jim tři bílá tygřata. Jejich úspěšný odchov se v Liberci zatím podařil jen jednou, před deseti lety.

Chovatelé z opatrnosti uzavřeli před návštěvníky pavilon šelem. Matku s mláďaty ale budou moci příchozí sledovat na obrazovce v dolní části liberecké zoo.

Čtyřletá samice Surya Bára mláďata porodila v neděli ráno a okamžitě se o ně začala starat. "Všechna mláďata Surya nejprve olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok. Mláďata jsou dosud slepá, vidět by měla začít asi kolem dvou až tří týdnů. Pohlaví malých tygrů se dozvíme do devíti týdnů, kdy nastane čas očkování, čipování a vážení," řekl mluvčího zoo Ivan Langr.

Tři mláďata porodila Surya Bára i loni v říjnu, o potomky se ale jako prvorodička nestarala, takže mláďata nepřežila. Chovatelé se tehdy rozhodli do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. "Nedělní porod potvrzuje, že to byla správná cesta," konstatoval mluvčí zoo.

Pod dohledem kamer

Matka i mladí tygři jsou pod dohledem tří kamer - jedna je v porodním boxu a dvě v hlavní ubikaci. Z opatrnosti ale zoo pavilon šelem před návštěvníky uzavřela, znovu přístupný bude až v polovině srpna. Dovnitř se nedostanou ani ostatní šelmy. "Jsou ve venkovních expozicích, což je pro ně v tomto období obvyklé. Jedinou změnou pro ně je, že žrádlo nedostávají dovnitř, ale do venkovní ubikace," dodal Langr.

Bílí tygři patří mezi největší lákadla liberecké zoo. I proto je budou moci návštěvníci zahrady sledovat alespoň prostřednictvím kamery. "Do středy chceme do jedné venkovní ubikace v pavilonu šelem nebo v blízkém okolí umístit televizní obrazovku, která bude online přenášet dění v porodnici," dodal Langr.

Bílí tygři:

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem. První zmínka o nich pochází z roku 1951. Liberecká zoo je jako první v Česku začala chovat v roce 1994, kdy získala chovný pár ze švédské zoo v Eskilstuně.

Bílý tygři

Mláďata ale v Liberci zatím úspěšně odchovali jen v roce 2002. Achilles, Afrodita a Artemis se narodili tygřici Isabelle 10. května 2002. Desetiletá samice tehdy porodila mláďat pět, dvě ale nepřežila. Zahrada o tuto tygřici přišla v roce 2009, kdy ji zabila dvojice lvů, která pronikla do její expozice. V Liberci už není ani jedno z desetiletých trojčat - Afrodita odjela v roce 2005 do maďarského Sóstó, Achilles o rok později do Bratislavy a Artemis letos do Bělehradu. V současnosti je v Liberci vedle Suryi Báry už jen otec mláďat, sedmiletý Paris.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Bílí tygři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Bílí tygři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bílí tygři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...