15. června 2017 8:58, aktualizováno  11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místopředseda ČSSD Birke odchází z funkce volebního manažera. Nahradí ho Chovanec

Jan Birke byl zvolen místopředsedou ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Birke byl zvolen místopředsedou ČSSD. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Místopředseda ČSSD Jan Birke dal po změně ve vedení strany k dispozici svou funkci volebního manažera strany. Funkci dočasně přebírá úřadující předseda Chovanec. Birke se bude podílet na kampani a věnovat se odborům a dopravě.

„Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální,“ řekl Birke. „Místopředsedou ČSSD nadále zůstávám,“ uvedl. Pro opuštění této funkce nevidí důvod.

Birke se bude na kampani i nadále podílet a věnovat se odborům a dopravě.

Ministr vnitra Chovanec dopoledne od Sobotky přebral řízení strany a nyní se zatím ujme i funkce manažera. „O dalším postupu se budu radit se svými kolegy ve vedení ČSSD. Děkuji Honzovi Birkemu za velký kus práce, který v roli volebního manažera odvedl, a těším se na další spolupráci s ním, mimo jiné jako lídrem volební kandidátky v Královéhradeckém kraji,“ uvedl Chovanec.

Poslanec za ČSSD Jan Birke.

Místopředseda ČSSD Jan Birke.

Birke se v ČSSD specializuje na oblast dopravy, které se bude věnovat i nyní v předvolební kampani. „Ale bude také spolupracovat s odborovými svazy, mimo jiné na tématu ‚Konec levné práce‘,“ stojí v tiskové zprávě sociálních demokratů. Birke dal funkci k dispozici, protože se cítil být svázán se Sobotkou, který ho do ní vybral. „Jeho rozhodnutí skončit jako předseda ČSSD a volební lídr tak má přímý dopad i na mé působení,“ uvedl.

V budoucnu možná Kovařík

Chovanec zastával funkci manažera ČSSD ve volbách do Sněmovny před čtyřmi lety. V loňských krajských a senátních volbách, které skončily pro ČSSD neúspěchem, se role ujal europoslanec Miroslav Poche, dříve ji zastával například i současný šéf Sněmovny Jan Hamáček. Server E15.cz tvrdí, že nastálo by se funkce mohl ujmout poradce nového volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka z ministerstva zahraničí Petr Kovařík.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu oznámil, že ve čtvrtek opustí funkci předsedy strany. Svůj krok odůvodnil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Vedení strany se ve čtvrtek ujal statutární místopředseda Chovanec, lídrem pro říjnové volby do Sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Sobotka ještě ve středu řekl, že záležitosti kampaně včetně osudu manažera Birkeho už nechává svým nástupcům. Chovanec Aktuálně.cz řekl, že s Birkem bude ve čtvrtek mluvit. „Zatím zůstává volebním manažerem a budeme se bavit o jeho další roli, protože on je lídrem v Královéhradeckém kraji. Je to můj kamarád, má moji podporu,“ uvedl Chovanec.

Birke řekl, že ho čekají jednání s Chovancem a Zaorálkem během čtvrtečního odpoledne a večera. „To jsou dneska statutární místopředseda a volební lídr,“ konstatoval Birke. Kampaň je podle něj připravená, ve středu grémium ČSSD definitivně připravilo i sobotní programovou konferenci, dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz