Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

BIS podle Zemana nesledovala jen Nejedlého, mělo jít i o další lidi z jeho okolí. Věc prý neúspěšně řešil s Babišem

Andrej Babiš a Miloš Zeman na setkání u příležitosti 100 let generálního štábu (16. září.2019) foto:  Michal Šula, MAFRA

Aktualizováno
Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka podle prezidenta Miloše Zemana nařídil před několika lety odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí. Nejedná se podle něj jen o ekonomického poradce Martina Nejedlého, jak v neděli informoval server Neovlivní.cz. Nejedlý je spíš okrajovým jménem, uvedl. Protože Zeman nemá mobilní ani pevný telefon, týkají se odposlechy i jeho, řekl.
  10:00aktualizováno  16:08

Zeman: NATO potřebuje reformu, nemělo by být jen ‚servisní organizací Američanů‘

„Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě,“ řekl Zeman. Dodal, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra Andreje Babiše (ANO), který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl Zeman. Doplnil, že věc do voleb nechtěl zveřejňovat za podmínky, že po 15. srpnu by Koudelka nepokračoval v čele BIS. Kabinet ho ale vedením kontrarozvědky pověřil do jmenování nového šéfa.

Prezident doplnil, že nějakou dobu čekal, aby se dozvěděl, zda se někdo z jeho okolí dopustil nějakého trestného činu, případně zda se Koudelka omluví. „Neomluvil se. Jak jsem řekl, odposlechy pokračovaly. To byla doba, kdy jsem požádal pana premiéra, aby pana Koudelku odvolal. Není možné, aby si šéf tajné služby vymyslel bez důkazů a bez důvodů, že bude odposlouchávat prakticky každého občana této země, který ho zrovna napadne,“ řekl.

BIS tento týden uvedla, že vždy postupuje striktně podle zákona. „Veškeré použití zpravodajské techniky podléhá souhlasu předsedy senátu Vrchního soudu v Praze,“ sdělil v úterý mluvčí BIS Ladislav Šticha. Zeman v neděli v rozhovoru zpochybnil, že takový souhlas byl vydán.

Šéf pražského vrchního soudu Luboš Dörfl vzkázal, že nedělní vyjádření prezidenta vnímá spíše jako politické stanovisko než jako konkrétní výtku Vrchnímu soudu v Praze. „Předsedové příslušných senátů v těchto věcech rozhodují pouze v mezích kompetence svěřené jim příslušným zákonem a v pořadí stanoveném rozvrhem práce. Vylučuji, že by předsedové senátů rozhodovali pod politickým tlakem,“ zdůraznil.

„Jejich práce i vedení rejstříků v těchto věcech podléhá dle zákona mlčenlivosti, tudíž jednotlivé kauzy či politická vyjádření nemůže jakkoli komentovat předseda soudu ani předsedové senátů,“ dodal na otázku, zda jeho soud v uplynulých letech povoloval BIS odposlechy lidí z prezidentova okolí.

Tajná služba v neděli na twitteru doplnila, že konkrétní Zemanovo tvrzení komentovat nebude. „Pokud má kdokoliv pochybnosti o činnosti BIS, může se obrátit na stálou komisi pro kontrolu činnost BIS,“ doplnila. Zeman komisi nedůvěřuje. „Nevěřím žádné parlamentní komisi. Uveďte mi případ, kdy parlamentní komise něco vyšetřila,“ konstatoval.

Zeman BIS a Koudelku dlouhodobě kritizuje, sněmovní komise naopak v posledních letech opakovaně práci BIS i jejího šéfa ocenila.

Na dotaz, zda mohou být odposloucháváni veřejní činitelé, Zeman uvedl, že se chystá sejít s jedním ústavním činitelem. „Abych se o jeho vydíratelnosti s ním pobavil, samozřejmě že vám to jméno neřeknu,“ Někteří politici z odposlechů podle Zemana totiž na rozdíl od něj vydíratelní být mohou. „A pan Koudelka s nimi tedy může manipulovat,“ uvedl. Totéž se podle něj může týkat i lidí s významnými ekonomickými vazbami.

Prezident původně uvedl, že ho o odposleších informoval jeden vysoký důstojník kontrarozvědky. Další důkazy nemá. „Co byste chtěla víc, nehledě na to, že těch důstojníků bylo víc, konkrétně dva,“ řekl moderátorce. Odposlechy se netýkají jen Nejedlého. „BIS chce odposlouchávat a odposlouchává řadu dalších a dalších osob, Martin Nejedlý je z tohoto hlediska okrajová osoba,“ řekl.

Zeman prosazoval, aby Koudelka v čele BIS skončil s vypršením mandátu v polovině srpna. „Premiér zpočátku měl představu, že by pan Koudelka měl být odvolán. Dokonce o ní informoval ministra vnitra (Jana) Hamáčka (ČSSD). Na poslední chvíli poté, co pan Koudelka přijel na úřad vlády, tak náhle premiér změnil svůj názor,“ řekl prezident. Na dotaz nevyloučil, že mezi vydíratelné osoby patří Babiš. „Všichni kromě mě jsou potenciálně vydíratelní,“ doplnil.

Podle zákona o BIS smí kontrarozvědka zpravodajskou techniku včetně odposlechů použít po předchozím písemném povolení předsedy senátu vrchního soudu. Povolení smí dostat jen za předpokladu, že by odhalování nebo dokumentování činností, kvůli kterým chce BIS odposlechy použít, bylo jiným způsobem neúčinné, podstatně ztížené nebo nemožné. Použití zpravodajské techniky nesmí podle předpisu překročit rozsah povolení soudce a nesmí zasahovat do práv a svobod občanů nad nezbytně nutnou míru.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...